Rusza przetarg na modernizację Mostu Siennickiego

Miasto Gdańsk ogłasza przetarg na kompleksową modernizację Mostu Siennickiego. To jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w tej części miasta. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa i funkcjonalności obiektu.
Przywrócenie ruchu pieszego i rowerowego
Jednym z priorytetów miasta jest zapewnienie dostępności mostu przez cały okres realizacji inwestycji. Po zakończeniu trwających właśnie prac zabezpieczających, możliwe będzie przywrócenie ruchu pieszego i rowerowego. Umowę na wykonanie robót zabezpieczających podpisano 8 kwietnia br. z firmą MOST. Prace już się rozpoczęły.
- Naszym priorytetem jest jak najszybsze przywrócenie ruchu na Moście Siennickim. W tym tygodniu podpisaliśmy umowę z wykonawcą, który w ciągu najbliższych dziesięciu tygodni przygotuje przeprawę do tymczasowego użytku – dla pieszych i rowerzystów. Równolegle rozpoczynamy procedurę przetargową na kompleksową przebudowę mostu. Dziś ogłaszamy przetarg nieograniczony, a otwarcie ofert planujemy na 22 maja. Zakładamy, że w czerwcu lub lipcu podpiszemy umowę z wykonawcą, który w ciągu dwóch lat przeprowadzi gruntowną modernizację. Chcemy, by Most Siennicki przez kolejne dekady bezpiecznie służył wszystkim użytkownikom – pieszym, rowerzystom, pasażerom komunikacji miejskiej i kierowcom – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zakres inwestycji
- Modernizacja Mostu Siennickiego to kompleksowe przedsięwzięcie, które obejmie m.in. rozbiórkę i wzmocnienie przyczółków, budowę nowych fundamentów, remont istniejących filarów oraz przebudowę całej infrastruktury technicznej, w tym sieci telekomunikacyjnych – powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki. - Przetarg, który dziś ogłaszamy, realizowany jest zgodnie z procedurami unijnymi i zakłada inwestycję o wartości około 30 milionów złotych. Chcę podkreślić, że prace zabezpieczające, które rozpoczęliśmy, są integralną częścią tego procesu – nie są to dodatkowe koszty, lecz etap przygotowawczy, który przyspieszy właściwe prace. Cały proces, w tym stopniowe odciążanie przyczółków, będzie prowadzony z najwyższą starannością i pod nadzorem ekspertów z Politechniki Gdańskiej.
Planowane prace obejmą m.in.:
- rozbiórkę i przebudowę przyczółków,
- wykonanie nowego palowania i fundamentów,
- modernizację sieci podziemnych (wodociągowych, kanalizacyjnych, elektroenergetycznych, ciepłowniczych, trakcyjnych i telekomunikacyjnych),
- montaż miejskiego systemu monitoringu,
- remont schodów terenowych i uporządkowanie otoczenia mostu.
Zgodnie z założeniami, prace potrwają maksymalnie dwa lata od momentu podpisania umowy z wykonawcą.
Zarząd Transportu Miejskiego jest w kontakcie z przedstawicielami rad dzielnic Stogów, Przeróbki i Górek Zachodnich w sprawie organizacji komunikacji miejskiej.
Zdjęcia: Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Analiza dot. możliwości udostępnienia ruchu pieszych: