Projekt wnętrz nowej siedziby IKM doceniony w konkursie Property Design Awards
Instytut Kultury Miejskiej od 22 września działa w nowej przestrzeni kulturalnej na mapie Gdańska przy Targu Rakowym 11. Wnętrza instytucji zaprojektowało studio Sikora Wnętrza założone przez Jana Sikorę, członka Stowarzyszenia Architektów Polskich i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Annę Sikorę, absolwentkę Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. IKM nominowany jest w kategorii najpiękniejsze wnętrze publiczne 2023. Głosowanie trwa do 18 grudnia. Laureaci ogłoszeni zostaną 25 stycznia podczas 4Design Days 2024 w Katowicach.
Jesteśmy dumni z wyróżnienia dla wnętrz, które na co dzień służą mieszkańcom i mieszkankom Gdańska jako przestrzenie, w których się spotykają, odpoczywają, uczą, czytają, zwiedzają makietę Gdańska, chodzą do kina, na koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania literackie, spektakle czy festiwale – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.
Konkurs Property Design Awards ma za zadanie nagrodzić najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce, oddane do użytku do końca 2023 roku, oraz ich twórców. Pośród nominacji w kategorii przestrzeń publiczna znajdują się, oprócz Instytutu Kultury Miejskiej, BC Primary School - dwujęzyczna Szkoła Podstawowa w Krakowie, Biblioteka Nowy Horyzont w Kraśniku, Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni, Loża Panattoni Europe na Stadionie Legii Warszawa.
- Nowa siedziba IKM przy Targu Rakowym 11 to realizacja w myśl idei mixed-use. Zawiera w sobie przestrzeń dla mieszkańców, sale konferencyjne, salę audytoryjną, ekspozycję interaktywnej makiety Gdańska oraz m.in. księgarnię i kawiarnię. Funkcjonalnie strefy się przenikają i stanowią odpowiedź dla dynamicznych potrzeb nowoczesnego społeczeństwa i licznych wydarzeń kulturalnych w Gdańsku. We wnętrzach oddaliśmy ducha miejsca oraz nowoczesnej jednostki kultury wychodząc naprzeciw współczesnym potrzebom – mówi Jan Sikora.
Za multimedialną makietę Śródmieścia Gdańska w siedzibie IKM odpowiada MAE, autorem architektury obiektu jest Studio Kwadrat. Za proces inwestycyjny odpowiadała Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.
- Inwestycja związana z wykończeniem wnętrz Kunsztu Wodnego była jednym z największych, ale i najciekawszych wyzwań mijającego roku. Mieliśmy świadomość, że miejsce będzie bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów. Sama nominacja oczywiście bardzo cieszy, gdyż jest to docenienie naszych wysiłków, by wnętrza Kunsztu Wodnego były nie tylko komfortowe, ale i atrakcyjne wizualnie - mówi Anna Mańkowska, zastępca dyrektora DRMG.
Głosowanie na najpiękniejsze polskie wnętrze przestrzeni publicznej w 2023 trwa do 18 grudnia. IKM zaprasza do głosowania na gdańską realizację: Głosuję na IKM.