Podpisano umowę na projekt Centrum Społeczno-Kulturalnego na Wyspie Sobieszewskiej
Przy ul. Turystycznej powstanie Centrum Społeczno-Kulturalne. Pierwszym krokiem do stworzenia nowego domu sąsiedzkiego w Sobieszewie jest projekt adaptacji i przebudowy budynków, które znajdują się na tym obszarze. Właśnie podpisano umowę na jego opracowanie.
Umowa na projekt
Doskonale znany mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej budynek Domu Kultury „Wyspa Skarbów” przy ul. Turystycznej w najbliższych latach ma przejść kompleksowy remont, by móc zaadaptować jego wnętrza na nowo. W obiekcie powstać ma Centrum Społeczno-Kulturalne, w którym swą siedzibę mieć będą m.in. Wyspa Skarbów – Gdański Archipelag Kultury, Biblioteka na Wyspie – Biblioteka Publiczna, filia nr 48, Rada Dzielnicy Wyspy Sobieszewskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej i Koło Emerytów i Rencistów „Bursztynek”.
W poniedziałek, 13 maja podpisano umowę na opracowanie kompleksowego projektu. Dokumentację wykona biuro Gzowski Architekci Sp. z o.o. Koszt to ponad 587 tys. złotych. Prace projektowe mają potrwać rok.
Biblioteka, dom kultury, warsztaty
Projekt obejmie remont i adaptację budynku przy ul. Turystycznej, z odtworzeniem historycznej bryły budynku i odkryciem ceramicznej elewacji obiektu oraz przywróceniem dawnej formy werandy. Obok biblioteki na parterze mieścić się będzie w przyszłości aneks kuchenny, tak, by przy bibliotece umożliwić stworzenie mini-kawiarenki. Pozostała część obiektu ma w przyszłości służyć jako Dom Kultury. W dokumentacji ujęty będzie m.in. projekt aranżacji i wyposażenia wnętrz czy projekt renowacji i konserwacji cennych historycznie elementów.
Dokumentacja ma uwzględnić również projekt zagospodarowania budynków przy ul. Turystycznej 3a pod warsztaty i biura, tak aby zwiększyć powierzchnię użytkową działających na tym obszarze instytucji. Ważnym elementem dokumentacji będzie przywrócenie wyglądu dawnej piekarni.
Rekomendowane będzie uwzględnienie w zamawianych dokumentacjach możliwych rozwiązań dotyczących energooszczędności, a jeżeli okaże się to ekonomicznie zasadne, także zastosowanie odnawialnych źródeł energii.Pomiędzy budynkami ma zostać zaprojektowana przyjazna przestrzeń parkowa oraz przestrzeń do organizacji imprez plenerowych.
Budynek przy ul. Turystycznej 3 funkcjonował od początku XX w. W latach 20-tych i 30-tych mieścił się w nim hotel „Lindenhof” (hotel „pod Lipami”) oraz restauracja i kawiarnia „Restaurant und Cafe Bohnsack”. Kompleks ten działał do końca II Wojny Światowej. Potem służył m.in. jako szkoła, przedszkole i biblioteka.