Ułatwienia dostępu

Skip to main content

45 milionów dla Gdańska na prace w Zespole Sierocińca

Zespół Sierocińca, jeden z najstarszych gdańskich budynków, otrzymał właśnie dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.  Kwota dofinansowanie to ponad 45 mln zł.

Decyzję o dofinansowaniu, w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odebrał Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. Środki zostaną przeznaczone na przywrócenie wartości budynkom dawnego Zespołu Sierocińca poprzez prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane oraz zagospodarowanie terenu. Prace obejmą odrestaurowanie Budynku Głównego i Bocznego, rekonstrukcję Pawilonu Ogrodowego, wyposażenie obiektów oraz utworzenie wystawy stałej.

- Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 45 mln zł na rozpoczęte prace konserwatorskie dawnego Zespołu Sierocińca przy ul. Sierocej. Jednego z najstarszych gdańskich budynków, w którym nie tak dawno odkryliśmy historyczne posadzki z kamienia olandzkiego oraz oryginalne dekoracje malarskie elementów klatek schodowych. To właśnie w nim powstanie nasz Gdański Dom Literatury - powiedział Piotr Grzelak.

Prace w obiekcie rozpoczęły się już w 2022 roku i polegały na wzmocnieniu konstrukcji budynku głównego oraz bocznego wraz z pracami archeologicznymi, a także wstępnymi pracami konserwatorskimi. Dofinansowanie unijne pozwoli na dalsze prowadzenie prac na wszystkich cennych historycznie elementach budynków oraz wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej, wzmocnienie stropów i więźby dachowej, wykonanie elewacji czy zagospodarowanie terenu.

Metamorfoza Zespołu Sierocińca

W Zespole Sierocińca planowane jest uruchomienie Gdańskiego Domu Literatury, który stanie się miejscem trwałego oddziaływania kulturowego, realizującym ambitny program społeczny, artystyczny i edukacyjny. W przyszłości w budynku głównym znajdą się m.in. sale ekspozycyjne, prezentujące wystawy stałe i czasowe, związane z działalnością literacką i plastyczną sławnych gdańszczan. W budynku głównym, zgodnie z historyczną funkcją kuchni przy sierocińcu i w tym samym miejscu – wstępnie zaprojektowano kawiarnię wraz z ogródkiem kawiarnianym z widokiem na wewnętrzny dziedziniec i budynek Poczty Polskiej. Zrekonstruowana przestrzeń dawnej kaplicy, oprócz funkcji wystawienniczych będzie mogła działać jako sala wykładowa lub sceniczna.

Gdański Dom Literatury będzie wspierać lokalne talenty, produkować wysokiej jakości wydarzenia i publikacje, prowadzić edukację artystyczną, inspirować pisarzy, propagować aktywne czytelnictwo. Powstaną programy wymiany artystycznej, rezydencje artystyczne, wystawy, czytelnie, archiwum dokumentujące twórczość literacką gdańszczan, sala koncertowo-wykładowa, kawiarnia, piękny ogród literacki z wystawami plenerowymi.

Wsparcie unijne FEnIKS

„Przywrócenie wartości siedemnastowiecznemu Zespołowi Sierocińca w Gdańsku z konserwacją i rekonstrukcją zabytku oraz adaptacją budynków i terenu dawnej instytucji do nowych funkcji – kultury i turystyki realizowane będzie ze środków VII Priorytetu Kultura, Działanie, Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Kwota całkowita projektu to ponad 77 mln zł. Wkład miasta wynosi ponad 32 mln zł, a dofinansowanie 45 mln. zł.

baner 11

 

whatsapp image 2024 03 06 at 12 36 50