Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Powstanie projekt wydłużenia peronów tramwajowych we Wrzeszczu

Perony tramwajowe na trasie między przystankami „Traugutta” i „Wojska Polskiego” mają zostać wydłużone. W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na opracowanie projektu. Same prace projektowe mają potrwać 1,5 roku od daty podpisania umowy.

Projekt będzie dotyczył przebudowy peronów tramwajowych pomiędzy przystankami Traugutta, a Wojska Polskiego.  Zasadniczym celem realizacji zadania jest poprawa przepustowości linii tramwajowych. Inwestycja umożliwi w przyszłości zwiększenie prędkości komunikacyjnej w związku z obsługą co najmniej dwóch tramwajów jednocześnie na jednym przystanku, co będzie pozwalało na odjazd w ciągu tego samego cyklu sygnalizacji świetlnej.

Wydłużenie przystanków na odcinku Wojska Polskiego - Traugutta to zadanie komplementarne do projektowanej trasy Gdańsk Południe - Wrzeszcz. Tramwaje od strony Piecek-Migowa wjadą na istniejące tory na al. Grunwaldzkiej. Wydłużenie przystanków umożliwi też korzystanie z tramwajów 45-metrowych.

Zgodnie z założeniami na przystanku „Opera Bałtycka” [2014] peron powinien być wykonany w formie docelowej - jako peron autobusowo-tramwajowy (krawężniki przystankowe typu A+T), nawiązujący do Alei Lipowej.

Ponadto projekt obejmie parę przystanków „Jaśkowa Dolina”, „Galeria Bałtycka”, „Wojska Polskiego” i „Politechnika”. Na przystanku „Traugutta” w kierunku centrum peron miałby w przyszłości służyć także autobusom.  Przystanki „Klonowa” i „Miszewskiego” zostały przeprojektowane w ramach Trasy Gdańsk Południe-Wrzeszcz.

Przetarg na opracowanie projektu zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Prace projektowe mają potrwać ok. 1,5 roku.