Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Ogłoszono przetarg na budowę szkoły na Morenowym Wzgórzu

Przy ul. Morenowe Wzgórze powstanie nowa szkoła podstawowa. Budynek dla około 700 uczniów, sala gimnastyczna, boisko, dojście do obiektu od strony dwóch dzielnic to najważniejsze elementy przetargu, jaki został ogłoszony w poniedziałek, 26 lutego. Otwarcie placówki planowane jest we wrześniu 2025.

W dzielnicach Piecki-Migowo, Jasień i Ujeścisko-Łostowice z każdym rokiem przybywa mieszkańców, szczególnie rodzin z dziećmi. Dlatego też podjęto decyzję o budowie nowej szkoły podstawowej, która powstanie przy ul. Morenowe Wzgórze. Placówka przeznaczona będzie dla ok. 675 uczniów. W szkole uczyć się będą dzieci w klasach 0-8. Łącznie przewidziano 27 oddziałów szkolnych po 25 uczniów.

- Zgodnie z obietnicą ogłaszamy postępowanie przetargowe na budowę szkoły przy Morenowym Wzgórzu. Jak zapowiadaliśmy wielokrotnie, jesteśmy zdeterminowani, żeby szkoła na granicy dwóch bardzo dynamicznie rozwijających się dzielnic naszego miasta, Piecek-Migowa i Jasienia powstała. Mamy gotowy projekt i dzisiaj ogłaszamy przetarg. Plan jest taki, żeby 1 września 2025 rok szkolny rozpocząć właśnie w tej placówce – mówiła podczas briefingu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Będzie to szkoła na około 700 uczniów, z oddziałami od O do 8. Tej inwestycji towarzyszyć będą także nowe dojścia do szkoły. Od strony ulicy Morenowe Wzgórze, inwestycja obejmie budowę chodnika i bezpiecznego dojścia. Od strony Jasienia, od ulicy Kraśnięta przewidujemy budowę nie tylko chodnika, ale także drogi rowerowej.

Przetarg na budowę nowej szkoły

- To jest najbardziej oczekiwana inwestycja w tym rejonie. Mam nadzieję, że będziemy mogli, już na pewno, spotkać się w nowej szkole na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w 2025 roku. Bardzo mnie cieszy, że jest to inwestycja pomyślana w sposób kompleksowy pod względem dostępności. Przypomnijmy, że ciąg pieszy od strony ulicy Kraśnięta, to będzie inwestycja służąca znacznie szerzej niż tylko społeczności szkolnej. Będzie służyła wszystkim mieszkańcom tego rejonu jako bardzo wygodny skrót. Zapraszamy inwestorów, czekamy na rzetelne oferty – powiedziała Anna Golędzinowska, Radna Miasta Gdańska.

Postępowanie przetargowe na budowę szkoły zostanie ogłoszone dzisiaj, 26 lutego.  Jeśli procedura przetargowa odbędzie się bez zakłóceń, budowa może rozpocząć się w II kwartale tego roku i potrwać do sierpnia 2025 r. Otwarcie szkoły planowane jest we wrześniu przyszłego roku.

- Budynek szkoły będzie składał się z 3 brył o zróżnicowanej wysokości – od jednego do 3 kondygnacji, w tym parterowa sala gimnastyczna. Oprócz tego zbudowane zostanie boisko z 60-metrową bieżnią. Projekt przewiduje także zagospodarowanie terenów zielonych, odprowadzenie wód deszczowych w postaci zbiornika retencyjnego, a także ogrodów deszczowych. Szkoła będzie również wyposażona w instalacje fotowoltaiczne, czy wody szarej, które pozwolą na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych – mówi Anna Mańkowska, zastępca dyrektora Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W centralnej części obiektu zaprojektowano wewnętrzne patio. Oprócz samego budynku przewidziano również budowę m.in. boiska wielofunkcyjnego i bieżni. Ponadto powstanie plac zabaw dla dzieci, ścieżki, a także zagospodarowane zostaną tereny zielone.

W ramach zamówienia przewidziano również budowę oświetlonego dojścia do szkoły. Od strony ul. Morenowe Wzgórze poprowadzony będzie chodnik i schody, natomiast od ul. Kraśnięta przewidziano wykonanie chodnika i drogi rowerowej.  Zadania są tak skoordynowane, by infrastruktura drogowa była gotowa nas czas zakończenia budowy szkoły. 

425326276 1082020929494773 6764046903350331942 n

Kolejna publiczna szkoła w Gdańsku

- Będzie to szkoła publiczna, samorządowa. W przyszłym roku, w lutym, planujemy wprowadzić tę placówkę do sieci szkół, następnie przeprowadzić konkurs na dyrektora. A już we wrześniu 2025 zaprosimy do niej pierwszych uczniów – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Wprowadzenie nowej szkoły do sieci oznacza, że placówka będzie w pełni funkcjonować od jesieni 2025 r., a wtedy w jej ławkach zasiądą pierwsi uczniowie. Do tego czasu zostaną wybrane władze szkoły oraz kadra pedagogiczna.

szkoła morenowe

Widok przed rozpoczęciem realizacji: