Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Trzydzieści placówek oświatowych po termomodernizacjach

Cztery żłobki, siedem przedszkoli i dziewiętnaście szkół w ostatnich latach przeszło kompleksowe remonty dzięki Programowi Termomodernizacji. Łączny koszt wszystkich zadań przekroczył 84 mln zł, z czego ponad 40 mln zł dofinansowała Unia Europejska.

Prace termomodernizacyjne mają na celu nie tylko podniesienie komfortu użytkowania placówek, ale także obniżenie kosztów ich utrzymania. Działania w różnych obiektach obejmują m.in. ocieplenie ścian i dachu, zastąpienie starych okien nowymi oraz wymianę instalacji. Realizacja programu ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii o ok. 53 proc. w stosunku do stanu sprzed rozpoczęcia robót.

- Termomodernizacja to przebudowa pod kątem oszczędności energetycznej i ekologicznej. Dziś mówimy nie tylko o szkole muzycznej na Oruni, przed którą się znajdujemy, ale też o trzydziestu innych placówkach edukacyjnych w naszym mieście, które przeszły kompleksową termomodernizację – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ten projekt trwał przez ostatnie 7 lat, czyli kończącą się właśnie perspektywę unijną. W tym czasie udało nam się poprawić kwestie oszczędności energetycznej, czyli finansową, oraz ekologiczną w 4 żłobkach, 7 przedszkolach i 19 szkołach. Te przebudowy mają służyć estetyce obiektów, ale przede wszystkim temu, żebyśmy oszczędzali ciepło i prąd – dodała prezydent.

Program Termomodernizacji objął 30 placówek

- Ten program to Unia Europejska i Metropolia w działaniu. Projekty termomodernizacyjne to Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które uzgadnialiśmy w ramach obszaru metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot. To ważne, że te działania są w ramach całego obszaru, bo emisja dwutlenku węgla nie ma charakteru lokalnego i to jest działanie na rzecz środowiska na terenie całej metropolii.  Zmiana jest bardzo konkretna bo 2635 ton CO2 rocznie mniej popłynie do atmosfery – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. - Nasze obiekty edukacyjne zmieniają swoje oblicze. Dzisiaj uczennice i uczniowie będą chodzić do tych szkół z dumą.

Pierwszym obiektem zrealizowanym w ramach programu była termomodernizacja Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Kołobrzeskiej. Dużą termomodernizację przeszła Szkoła Podstawowa nr 42 przy ul. Czajkowskiego. Budynek ocieplono, wymieniono okna i drzwi, przebudowano także szkolny basen. Wymieniono grzejniki oraz przebudowano sieci ciepłownicze. Jesienią 2021 zakończyły się także prace związane z termomodernizacją SP nr 8 przy ul. Dragana i Szkole Podstawowej nr 20 przy ul. Wczasy. We wrześniu zakończono prace przy przebudowie dwóch żłobków – przy ul. Chałubińskiego i przy ul. Startowej. W 2021 termomodernizację przeprowadzono również w przedszkolu przy ul. Władysława IV, Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Na Stoku i Szkole Podstawowej nr 55 przy ul. Wolności.

Na liście szkół, które przeszły termomodernizację znalazły się także SP nr 81 przy ul. Siedleckiego, SP nr 1 i nr 2 w dzielnicy Piecki-Migowo, czy SP nr 56 przy ul. Małomiejskiej. Jednocześnie prowadzono również prace w Szkole Podstawowej nr 67 przy ul. Żabi Kruk.

Jedną z najbardziej widowiskowych metamorfoz przeszła szkoła przy ul. Głębokiej. W gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 ocieplono ściany, wyremontowano komin oraz dach, wymieniona została część okien i drzwi zewnętrznych, odtworzono dawne granitowe schody wraz z pochylnią dla osób z niepełnosprawnościami. Jednym z najciekawszych elementów budynku jest zegar z jedną wskazówką z motywem pszczoły, symbolizującej pracowitość uczennic i uczniów, którego replika została umieszczona na nowej elewacji.

Termomodernizacja w szkole muzycznej

Ostatnią szkołą ujętą w programie była Szkoła Muzyczna im. H. Wieniawskiego. Obiekt zyskał nową izolację, ściany budynku zostały docieplone. Na elewacji pojawił się także nowy napis. Sam kolor elewacji jest zgodny z pierwotną kolorystyką budynku. Przebudowany został także dach szkoły.

- Chciałem szczególnie podziękować za bardzo ważną rzecz dla szkoły muzycznej, za akustykę, która została poprawiona. Ta kwestia to dla szkoły muzycznej priorytet. Cieszę się, że się znalazły na to środki i chęci ze strony władz miasta  – powiedział podczas briefingu Grzegorz Borsuk, dyrektor Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego.

Ponadto w ramach zadania przebudowano instalację centralnego ogrzewania wraz z wymianą grzejników i wykonano remont instalacji elektrycznej i teletechnicznej. Koszt remontu szkoły wyniósł ponad 3,6 mln zł.

Żłobki i przedszkola także ujęte w programie

Co ważne Program Termomodernizacji objął również żłobki i przedszkola. Nowe wnętrza zyskały maluchy ze żłobków przy ul. Malczewskiego, Piastowskiej, Chałubińskiego i Startowej. Na liście znalazło się również 7 przedszkoli zlokalizowanych m.in. na Przymorzu, we Wrzeszczu czy w dzielnicy Piecki-Migowo.

Łącznie remonty przeszło 30 gdańskich żłobków, przedszkoli i szkół. Koszt modernizacji placówek wyniósł ponad 84 mln zł. Inwestycje znalazły się w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania unijnego wyniosła ponad 40 mln zł.

- Liczby mówią same za siebie - 30 obiektów przebudowanych w tak krótkim czasie to nasz sukces. Jako jednostka odpowiadaliśmy za przygotowanie od podstaw całego zakresu prac, w tym za opracowanie dokumentacji projektowych i ukończenie robót budowlanych na wszystkich 30 obiektach – mówił Krzysztof Małkowski, dyrektor DRMG.

Placówki edukacyjne, które przeszły kompleksowe remonty

 1. Miejska Hala Sportowa na Kołobrzeskiej
 2. Żłobek nr 1
 3. Szkoła Podstawowa nr 28
 4. Szkoła Podstawowa nr 24
 5. Przedszkole nr 7
 6. Szkoła Podstawowa nr 92
 7. Przedszkole nr 49
 8. Przedszkole nr 33
 9. Żłobek nr 2
 10. Szkoła Podstawowa nr 55
 11. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5
 12. Szkoła Podstawowa nr 21
 13. Przedszkole nr 1
 14. Żłobek nr 3
 15. Żłobek nr 4
 16. Szkoła Podstawowa nr 20
 17. Szkoła Podstawowa nr 62
 18. Szkoła Podstawowa nr 42
 19. Szkoła Podstawowa nr 8
 20. Szkoła Podstawowa nr 47
 21. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6
 22. Szkoła Podstawowa nr 1
 23. Przedszkole nr 4
 24. Szkoła Podstawowa nr 56
 25. Szkoła Podstawowa nr 67
 26. Przedszkole nr 74
 27. Szkoła Podstawowa nr 81
 28. Przedszkole nr 75
 29. Szkoła Podstawowa nr 2
 30. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia

Zdjecie: Rafał Kucharek/ gdansk.pl

428608951 941822987731206 8039327734637042899 n

428685323 941824247731080 6926379752856198141 n