Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Umowa na budowę przejścia naziemnego przy dworcu Gdańsk Główny

Budowa przejścia naziemnego przy stacji Gdańsk Główny, a tym samym ułatwienie poruszania się po okolicy pieszym, pozostaje priorytetem miasta. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na budowę przejścia oraz wydłużenie peronów tramwajowych. 

 

W Gdańsku sukcesywnie realizowana jest polityka uspokajania ruchu oraz tworzenia nowych połączeń pieszych. W ostatnich latach, zgodnie z tymi założeniami, powstały naziemne przejścia na ul. Podwale Przedmiejskie, przy Bramie Wyżynnej oraz w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ubiegłym roku ogłoszono również przetarg dotyczący budowy takiego przejścia przy dworcu Gdańsk Główny. Z powodu przedłużających się uzgodnień m.in. z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, przetarg unieważniono. W trakcie pozyskiwania decyzji ZRID niezbędnej do rozpoczęcia robót konserwator trzykrotnie wydał opinię negatywną. Decyzja ta została ostatecznie pozyskana 31 stycznia. Nowy przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach.

Nowe przejście dla pieszych to nie tylko wymalowane pasy, to także przejazd rowerowy w obrębie węzła, wyznaczenie miejsc postojowych typu kiss&ride przy Dworcu Głównym, wydłużenie peronów tramwajowych i stworzenie możliwości wejścia na przystanki od strony przejścia dla pieszych. Projekt jest tak dostosowany, aby zminimalizować przebudowę infrastruktury podziemnej.

Budowa ma potrwać 27 tygodni od dnia podpisania umowy. Odbiory potrwają maksymalnie kolejne 7 tygodni od zakończenia prac.

Przejscie dworzec Gdańsk 17 07 24 2

Aktualizacja, 13.06.2024 r.

Umowę podpisano z firmą Grupa Flize Gres Sp. z o.o. Koszt budowy przejścia wraz z niezbędną infrastrukturą to niecałe 12 mln złotych. Harmonogram robót przewiduje zakończenie prac do końca 2024 r., natomiast procedury odbiorowe mają zakończyć się w styczniu przyszłego roku. W pierwszej kolejności wykonawca będzie kontraktował materiały oraz opracuje projekt tymczasowej organizacji ruchu. Po jego przygotowaniu będziemy informować o planowanych zmianach w organizacji ruchu.