Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Zmiany w organizacji ruchu na ul. 3 Maja

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Zmiany w organizacji ruchu na 3 Maja

Aktualizacja, 4.01.2023 r.

Od poniedziałku 9 stycznia zostaną wznowione kolejne roboty związane z odwodnieniem skrzyżowania na ul. Nowe Ogrody i 3 Maja. Planowane jest zamknięcie skrajnych pasów ruchu po obu stronach ul. Nowe Ogrody od strony Urzędu Miejskiego w kierunku ul. Kartuskiej oraz Huciska. Ponadto jezdnia w ul. 3 Maja na wysokości aresztu zostanie zwężona do dwóch pasów. Kierowcy jadący ul. Nowe Ogrody os strony Urzędu Miejskiego będą mogli poruszać się jedynie na wprost. Ponownie zamknięte zostanie przejście dla pieszych w ul. Nowe Ogrody na wysokości urzędu. Piesi będą mogli korzystać z przejścia po drugiej stronie ulicy na wysokości aresztu. Taka organizacja ruchu planowana jest do końca lutego. Postęp robót, a tym samym terminy obowiązywania tymczasowej organizacji ruchu, uzależnione są od warunków atmosferycznych.

3 Maja 9.01

 

Aktualizacja, 21.12.2022 r.

W dniach 23 grudnia – 8 stycznia kierowcy będą mogli korzystać ze wszystkich pasów jezdni na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Nowe Ogrody. W okresie świąteczno-noworocznym wszystkie prace związane z budową odwodnienia w tym miejscu będą zawieszone. Planowane jest także przywrócenie do funkcjonowania przejścia dla pieszych w ul. 3-go Maja na wysokości Urzędu Miejskiego.

 

Aktualizacja, 2.12.2022 r.

W sobotę, 3 grudnia w godzinach porannych planowane jest otwarcie części pasów ruchu w ulicy 3 Maja. Przywrócony zostanie także przystanek tramwajowy Urząd Miejski 01.

Na budowie skrzyżowania ul. 3 Maja i Nowe Ogrody wykonano już częściowo połączenie studni, dzięki czemu wcześniej niż wstępnie zaplanowano, możliwe było odtworzenie jezdni i otwarcie kilku relacji na skrzyżowaniu. Od 3 grudnia przywrócona do ruchu zostanie ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego. Otwarty zostanie jeden pas ruchu do jazdy na wprost w kierunku Dworca PKS, jeden pas do jazdy w lewo w kierunku ul. Kartuskiej oraz pas do jazdy w prawo w kierunku Huciska. Tego dnia, przywrócony będzie także przystanek tramwajowy Urząd Miejski 01.

Nadal jednak będą obowiązały niektóre zmiany wprowadzone we wcześniejszych etapach:

- zamknięta pozostanie ul. 3 Maja w kierunku centrum handlowego,

- zamknięte pozostanie przejście dla pieszych w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego,

- zamknięty pozostanie lewoskręt w ul. Nowe Ogrody w kierunku Huciska na wysokości aresztu,

- prawoskręt w kierunku ul. Kartuskiej na wysokości aresztu pozostanie otwarty,

- ruch tramwajowy pozostanie utrzymany.

Taka organizacja ruchu utrzyma się do 23 grudnia. O kolejnych zmianach będziemy informowali w osobnym komunikacie.

Zmiany w organizacji ruchu związane są z budową odwodnienia na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Nowe Ogrody. Wykonawcą robót jest Konsorcjum firm Poleko Budownictwo Sp. z o.o. oraz WPRD Gravel Sp. z o.o. Koniec prac przewidziano latem 2023 r.

3 Maja etap 4

Aktualizacja, 9.11.2022 r.

W nocy z 13 na 14 listopada, planowane jest zamknięcie ulicy 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego. W poniedziałek, 14 listopada nastąpi przywrócenie ruchu tramwajowego na trasie Węzeł Groddecka – Plac Zebrań Ludowych.

W związku z zamknięciem 3 Maja poprowadzony zostanie objazd ulicami Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Nowe Ogrody. Jadąc ul. 3 Maja od strony Dworca PKS, kierowcy będą mieli możliwość jedynie skrętu w prawo w ul. Nowe Ogrody. Ponadto wyłączony z ruchu zostanie również prawy pas ul. Nowe Ogrody w kierunku Huciska. W tym miejscu dopuszczony będzie jedynie ruch na wprost, bez możliwości skrętu w prawo i lewo w ul. 3 Maja.

Zmiany również dla pieszych

Również piesi muszą się liczyć ze zmianami na skrzyżowaniu. Wyłączone z ruchu pieszego zostanie przejście dla pieszych w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego.
Przejście przez jezdnię będzie możliwe po drugiej stronie skrzyżowania, poprzez przejście dla pieszych na wysokości aresztu. Piesi chcący dotrzeć z kierunku Huciska do Urzędu Miejskiego również będą musieli korzystać z tego przejścia, a następnie udać się na przejście w ul. Nowe Ogrody na wysokości budynku policji. Poruszanie się po chodnikach w obrębie Urzędu Miejskiego nie będzie utrudnione.

Rowerzyści

W związku z brakiem możliwości poruszania się w obszarze wokół przystanku Urząd Miejski 01 z powodu prowadzonych w tym miejscu robót, rowerzyści jadący od strony CH Forum tak jak w I i II etapie prac, będą mogli korzystać z objazdu dla rowerów po przeciwnej stronie
ul. 3 Maja - wzdłuż budynku UM.

Przywrócenie ruchu tramwajowego

W poniedziałek 14 listopada około godziny 7.00 rano, przywrócony zostanie ruch tramwajowy na trasie Węzeł Groddecka – Plac Zebrań Ludowych. Nie wiąże się to jednak z przywróceniem przystanku Urząd Miejski 01. Przystanek w dalszym ciągu będzie wyłączony. W zamian uruchomiony zostanie przystanek „Nowe Ogrody” 01 przy ul. 3 Maja, za skrzyżowaniem
z ul. Hucisko. Obsługa pozostałych przystanków na trasie linii pozostanie bez zmian.

Zamknięcie ulicy 3 Maja przewidziane jest do okresu około Świąt Bożego Narodzenia.
W czasie „przerwy świątecznej”  planowane jest również przywrócenie przystanku Urząd Miejski 01. Postęp prac na skrzyżowaniu, a tym samym czas obowiązywania tymczasowej organizacji ruchu uzależnione są od warunków atmosferycznych.

plakat etap iii przerwa swiateczna

****

2 listopada, ok. godz. 22.00 ulica 3 Maja zostanie zwężona do dwóch pasów ruchu. Kierowcom udostępniony będzie pas ruchu do skrętu w lewo (w ul. Kartuską) i pas do jazdy na wprost i skrętu w prawo (kierunek dworzec autobusowy i Hucisko). Taka organizacja ruchu utrzyma się do 13 listopada.

W czwartek, 3 listopada wstrzymany zostanie ruch tramwajowy w relacji Węzeł Groddecka  - Plac Zebrań Ludowych. W tym czasie wykonywane będą roboty pod torowiskiem związane z budową kolektora. Zakończenie prac jest ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych. Powrót tramwajów na tę trasę planowany jest w poniedziałek, 14 listopada.

Zmiany w kursowaniu tramwajów

Linie 2 i 4

Linia 4 nie będzie funkcjonować. Dotychczasowe jej kursy przejmie linia 2. W dni powszednie obowiązywać będzie remontowy rozkład jazdy linii 2. W soboty i niedziele bez zmian.

Linia 10

We wszystkie dni tygodnia kursy wykonywane do tej pory na trasie skróconej Nowy Port – Węzeł Groddecka – Nowy Port będą realizowane na trasie Nowy Port – Siedlce – Nowy Port. Godziny odjazdów ww. kursów z Nowego Portu i przyjazdów do Nowego Portu nie zmienią się.

Zmiany w organizacji ruchu związane są z budową odwodnienia na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Nowe Ogrody. Ważnym elementem realizacji będzie budowa kolektora deszczowego wzdłuż torów tramwajowych. Wykonawcą robót jest Konsorcjum firm Poleko Budownictwo Sp. z o.o. oraz WPRD Gravel Sp. z o.o. Koniec prac przewidziano latem 2023 r.

Mapa 3 Maja