Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Otwarcie drugiej nitki Wiaduktu Biskupia Górka

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

W piątek, 29 stycznia około godz. 15.30 udostępniona została dla ruchu druga nitka Wiaduktu Biskupia Górka w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Dzięki temu w piątkowe popołudnie kierowcy korzystali już z dwóch, dwupasmowych jezdni.  

- Ważny dzień dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Wiadukt Biskupia Górka - kluczowy w obsłudze komunikacyjnej tej części miasta, ale także dla osób dojeżdżających do Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego. Co ważne, to element inwestycji unijnej. Koszt tej inwestycji to ponad 160 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi prawie 117 mln zł. Dziękujemy więc podatnikom Unii Europejskiej i dziękujemy podatnikom miasta Gdańska. To jeszcze nie jest koniec inwestycji, ale dzisiaj otwierając drugą nitkę, uruchamiamy ten najbardziej wrażliwy fragment. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tej inwestycji, przeprowadzenia jej i nadzorowania. Dziękuję moim współpracownikom, a także wykonawcy – firmie Budimex –  mówiła podczas otwarcia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Jeśli tempo prac zostanie utrzymane, w pełnym zakresie wiadukt Biskupia Górka udostępniony będzie w II kw. 2021 roku. Planowane jest również oddanie przejazdu przez most nad Kanałem Raduni w kierunku ul. Zaroślak (zlokalizowanego bezpośrednio za wiaduktem). Wiosną sukcesywnie przekazywane będą również pozostałe odcinki drogowe, przebudowywane w ramach inwestycji. Ostateczne zakończenie realizacji całego układu drogowego wraz z parkingiem nastąpi w połowie roku. 

Na każdej z jezdni wiaduktu otwarte zostały dwa z trzech pasów. Pasy przeznaczone na buspas są jeszcze wyłączone z ruchu. Podyktowane jest to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pracownikom budowy jak i przejeżdżającym przez wiadukt kierowcom. Z tego również powodu nowa nitka wiaduktu w kierunku Pruszcza Gdańskiego, nie będzie jeszcze dostępna dla rowerzystów. 

Udostępniony został także przejazd przez mostek nad kanałem Raduni w ul. Zaroślak znajdujący się na wysokości stacji paliw (w pobliżu ul. Stoczniowców). Zmienła się także  lokalizacja przystanku autobusowego w pobliżu skrzyżowania z ul. Toruńską, który został przesunięty o ok. 50 m w kierunku Pruszcza Gdańskiego.  

WBGOtwarcie 30 01 21 11