Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Konferencja na temat termomodernizacji w obiektach oświatowych

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

EEA Grants JPG 2

Projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014

20 października w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 7 przy ul. Orłowskiej 13, odbyła się konferencja prasowa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na temat realizowanego przez DRMG drugiego etapu termomodernizacji w gdańskich szkołach.

W tym etapie planowane jest docieplenie 5 szkół. Szacunkowa wartość inwestycji to 34 miliony złotych! Nieco ponad 5 mln zł Miasto pozyskało w ramach dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu Miasta.- To drugi etap termomodernizacji, który wykonywać będziemy jeszcze wysiłkiem pieniędzy z budżetu Miasta, przy dofinansowaniu na poziomie 5 mln zł. Jednak w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych staramy się wspólnie z 40 gminami złożyć projekt, w którym wszystkie obiekty użyteczności publicznej przeszłyby termomodernizacje – podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Ogłoszeniem przetargów na realizację robót budowlanych w imieniu Miasta zajmie się Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Przetargi mają zostać rozstrzygnięte jeszcze w tym roku. Natomiast rozpoczęcie realizacji planowane jest w I kwartale 2015 r. 

- Termomodernizacje to nie tylko docieplenie zewnętrznych ścian obiektów, ale także wymiana okien i instalacji – w tym centralnego ogrzewania i instalacji elektrycznej – podkreśla dyrektor Włodzimierz Bartosiewicz, - Po skończonych remontach szkoły są cieplejsze, a ich rachunki za ogrzewanie znacznie spadają, co daje gminie wymierne oszczędności.

W tym etapie termomodernizacją objęte zostaną: 

1) SP 65 ul. Śluza 6; (planowane zakończenie realizacji IV kw.2015 r.)logo termom2) SP 16 ul. Ubocze 3; (planowane zakończenie realizacji IV kw.2015 r.)
3) ZSSiO ul. Subisława 22 (planowane zakończenie realizacji I kw.2016 r.)
4) ZSO 8 ul. Meissnera 9 (planowane zakończenie realizacji I kw.2016 r.)
5) ZSO 7 ul. Chałubińskiego 13 (planowane zakończenie realizacji I kw.2016 r.) 

W zakończonym w 2012 roku pierwszym etapie termomodernizacją objęto 6 obiektów w tym dwa budynki Urzędu Miejskiego oraz cztery obiekty szkolne. Inwestycje uzyskały dofinansowane w ramach Systemu Zielonych Inwestycji, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt przeprowadzonych prac to prawie 12,2 mln zł.

Promocja projektu – całkowity koszt 12 870,12 zł, w tym dotacja 3 160,58 zł.

W dniu 14 stycznia 2015r została zawarta umowa dotacyjna z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 5 285 569 zł z programu operacyjnego PL04 pt: „Oszczędzanie  energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”, ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014.

Projekt został zakończony w  kwietniu 2016r.

Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniósł: 24 683 824 zł.

 


Przy okazji spotkania w ZKPiG 7, prezydent Paweł Adamowicz otworzył także zrealizowaną na terenie szkoły siłownię na świeżym powietrzu. Przeprowadzona przez DRMG realizacja siłowni plenerowej obejmowała m.in. rekultywację terenu, wykonanie ogrodzenia i oświetlenia zewnętrznego, a także dostawę i montaż urządzeń sportowych (10 szt.) oraz ławek parkowych (6 szt.). W ramach inwestycji zamontowano kamerę telewizyjną, wykonano także zewnętrzny zdrój pitny oraz chodnik z kostki brukowej.