Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Przebudowa al. Legionów w Gdańsku poprzez wydzielenie trasy rowerowej od ul. Kościuszki do Placu Komorowskiego

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

 

RPO EFRR

Zakończyliśmy realizację zadania polegającego na budowie trasy rowerowej na al. Legionów, na odcinku od ul. Kościuszki do Placu ks. Bronisława Komorowskiego.

Ścieżka biegnie po prawej stronie al. Legionów, jadąc z Placu ks. Bronisława Komorowskiego w kierunku Zaspy. Na Placu ks. Komorowskiego wprowadzone zostały 3 nowe przejazdy rowerowe przez istniejące wloty ulic Chrobrego, Wyspiańskiego oraz Mickiewicza. Przejazdy te zlokalizowano po wewnętrznej stronie skrzyżowania równolegle do przejść dla pieszych. Nowe przejazdy dla rowerów postanowiono podkreślić pokrywając istniejącą jezdnię czerwoną farbą.

Na odcinku od Placu ks. Bronisława do posesji przy al. Legionów 11A w związku z ograniczeniami terenowymi, koniecznością uwzględnienia ruchu pieszych oraz budowy miejsc postojowych trasę rowerową zaprojektowano w postaci ciągu pieszo-rowerowego. Ta część ścieżki wykonana została z płyt betonowych. Wzdłuż ciągu wybudowano 3 zatoki postojowe dla samochodów osobowych. Miejsca postojowe wybudowano w układzie równoległym.

Na dalszym odcinku, od al. Legionów 11A do skrzyżowania z ul. Kościuszki została wydzielona odrębna trasa rowerowa, oddzielona od ruchu pieszych. Ten fragment ścieżki wykonany został z nawierzchni bitumicznej. Trasa rowerowa, która biegnie przy ulicy, została odseparowana od jezdni opaską wynoszącą od 0,5 m do 1 m. Tam, gdzie opaska wynosi 0,5m krawężnik wyniesiony został na 16 cm. W pozostałych przypadkach wprowadzone zostały słupki wygrodzeniowe. Przy wyjściu ze szkoły, aby uniemożliwić wbieganie dzieci na ścieżkę rowerową pojawiły się barierki.

Spore zmiany są także na placu przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki, który zyskał zieleń i żwirową alejkę. W tym miejscu pojawiła się roślinność i ławki, a przy pawilonach handlowych ustawiono stojaki na rowery. Trasa rowerowa  omija plac.

Zamówienie było realizowane z wykorzystaniem środków unijnych i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu: „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańsk.

Wykonawca: WPRD GRAVEL Sp. z o.o.
Termin realizacji: listopad 2018 - listopad 2019 
Koszt inwestycji: ok. 6 mln zł. 

Widok po zakończeniu realizacji zadania

Legionow 12 19 15

Aktualizacja 04.11.2019 r.

Zakończono prace przy układaniu chodników oraz przy wylewaniu warstwy ścieralnej ścieżki rowerowej. Wykonano nowe podjazdy do posesji znajdujących się przy al. Legionów. Trwa ustawianie słupków wzdłuż drogi rowerowej.

AlLegionow 10 19 7

Aktualizacja 03.10.2019 r.

Zakończono roboty przy budowie chodników. Kontynuowane są prace przy budowie ścieżki rowerowej, większość jest już pokryta warstwą ścieralną. Skwer przy ul. Kościuszki zyskał zieleń, niebawem zostaną ustawione tam ławki oraz stojaki rowerowe.

legio 3 10 19 3

Aktualizacja 27.08.2019 r.

Wykonywane są przejazdy przez tory tramwajowe, a także nasadzenia krzewów, między innymi ok. 1400 szt. róż typu "maraton". Kontynuowane są roboty przy budowie ścieżki rowerowej.

AL. Legionow 26 08 19 13

Aktualizacja 16.07.2019 r.

Wykonawca zdemontował stare chodniki i wyrównał teren pod budowę nowej ścieżki rowerowej oraz chodnika, na niektórych odcinkach położono podbudowę oraz nowe betonowe krawężniki. Kolejne etapy ścieżki rowerowej wyrównuje ciężki sprzęt.

ALLegionow 07 19 1

Aktualizacja 21.06.2019 r.

Wykonawca realizuje roboty rozbiórkowe starych krawężników oraz chodników.

ALLegionow 06 19 26

Aktualizacja

Przetarg na realizację zadania wygrała firma WPRD Gravel. Umowę podpisano w listopadzie 2018 roku. Termin realizacji to listopad 2019 r. Koszt inwestycji to niecałe 6 mln złotych.