Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Ruszyły prace związane z zagospodarowaniem terenów wokół bastionów

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Nad Opływem Motławy pojawi się nowy plac rekreacyjny.  Właśnie ruszyły  prace związane z zagospodarowaniem terenów wokół Bastionu św. Gertrudy i Bastionu Żubr w ramach Programu Rewitalizacji.

W listopadzie przyszłego roku zakończą się prace związane z zagospodarowaniem Opływu Motławy wraz z bastionami. Spółka MTM S.A. zakończyła prace projektowe i rozpoczęła roboty. Prace prowadzone są obecnie na chodniku wzdłuż Opływu Motławy, od strony ul. Zawodników. Rozebrano  już fragment chodnika, by wykonać m.in. instalację pod oświetlenie.

Opływ Motławy jest bardzo charakterystycznym punktem na mapie Gdańska. Leży na granicy Dolnego Miasta i Olszynki. Fortyfikacje wraz z dawnymi fosami i Śluzą Kamienną stanowią cenne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Teren Opływu Motławy wraz z bastionami Żubr i św. Gertrudy  zostanie uporządkowany i wyposażony w ławki, leżaki i stojaki rowerowe. Przewidziano odtworzenie profili ławek strzelniczych na szczycie bastionów.  Na terenie objętym inwestycją zostanie zamontowane oświetlenie i monitoring, przebudowana zostanie piesza promenada, pojawi się także ścieżka dydaktyczna dla najmłodszych.

Ponadto jednym z pomysłów na zagospodarowanie bastionów jest utworzenie na nich punktu z lunetami. W ramach zadania powstanie plac rekreacyjny. W kilku miejscach jest także planowane zasadzenie krzewów i bylin. Jednym z elementów inwestycji będą także tablice edukacyjne autorstwa Stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku oraz zaprzyjaźnionych z nimi fotografów i przyrodników, które zawierać będą w sobie, oprócz ciekawostek historycznych, fragmenty publikacji z przedwojennych gazet czy wspomnienia mieszkańców sprzed kilkudziesięciu lat.

Koszt inwestycji, która jest realizowana w  formule „zaprojektuj i wybuduj” wyniesie ponad 12 mln zł. Wykonawcą jest Firma Budowlano – Drogowa MTM S.A. Koniec prac przewidziano na listopad 2023 r.

Zadanie to jest elementem realizowanego obecnie Programu Rewitalizacji  w Gdańsku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Program Rewitalizacji koordynowany jest przez Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizują także Gdańskie Nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe oraz organizacje pozarządowe.

Oplyw BRG