Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Podpisano umowę na przebudowę Zbiornika Subisława

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

W połowie listopada ruszą prace związane z przebudową Zbiornika Subisława nr 4, który zwiększy swoją retencję.  Mieszkańcy zyskają także odnowione ścieżki spacerowe.

Przebudowa zbiornika Subisława na Potoku Oliwskim zwiększy możliwości retencyjne istniejącego zbiornika. Po zakończeniu prac, które mają potrwać 38 tygodni od daty podpisania umowy, stała pojemność powodziowa akwenu zwiększy się z 8260 m3 do 23 763 m3, co uchroni pobliskie tereny przed zalaniem. W zakresie zadania znalazła się przebudowa budowli funkcjonalnie związanej ze zbiornikiem. Ponadto odpływ wody poprowadzony będzie  nieczynnym obecnie, historycznym kanałem Młynówki. Kanał ten będzie wspomagał odprowadzenie wód do Potoku Oliwskiego.

Sam potok także zostanie uregulowany. Jednym z elementów inwestycji będzie także przebudowa zapory czołowej zbiornika i wzmocnienie pionowych umocnień i skarpy wokół zbiornika.  W ramach inwestycji wyremontowane zostaną parkowe ścieżki, z uwzględnieniem dojazdu technicznego dla służb komunalnych.

Koszt realizacji inwestycji  to niecałe 9,5 mln złotych. Rozpoczęcie robót planowane jest w połowie listopada, a ich zakończenie przewidywane jest III kwartale 2023 r.  Wykonawcą prac jest firma Strabag Sp. z o.o.

Zbiornik Subislawa