Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Podpisano umowę na remont Długiego Pobrzeża

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Długie Pobrzeże przejdzie remont w najbliższych miesiącach. Niebawem ruszą prace modernizacyjne. W piątek, 14 października podpisano umowę na realizację zadania z Korporacją Budowlaną DORACO Sp. z o.o. Zakładany czas zakończenia prac, to I kwartał 2024 r.

Inwestycja dotyczy  przebudowy konstrukcji Długiego Pobrzeża i ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Dodatkowo, dzięki niej, poprawi się estetyka tego miejsca a jego walory historyczne zostaną przywrócone.

Umowę podpisano z firmą DORACO Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie ok.  41 mln złotych. Planowano, realizacja prac, ma się zakończyć w I kwartale 2024 r. 

- Czeka nas ciekawe ale również pełne wyzwań zadanie, dzięki któremu ta reprezentacyjna część Gdańska odzyska pełen blask. Nowa konstrukcja, którą będziemy wykonywali wpłynie na poprawę funkcjonalności oraz bezpieczeństwo. W ramach prac przewidziano również oczyszczenie dna rzeki Motławy, rozbiórkę konstrukcji nabrzeża, wykonanie nowych ścianek szczelnych i wykonanie kanalizacji deszczowej w ul. Św. Ducha - mówi Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Prace prowadzone będą na ok. 500 metrowym odcinku od Mostu Zielonego do Targu Rybnego i będą wykonywane równolegle przez miasto oraz inwestora prywatnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża i tak jak dotychczas, pełnić  ono będzie funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających.

W zakresie modernizacji, prowadzonej na zlecenie miasta, jest m.in. wykonanie nowej ścianki szczelnej oraz przebudowa kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. Św. Ducha. Samo wykończenie nabrzeża będzie podobne do tego, które jest po drugiej stronie Motławy. Inwestycja przewiduje także montaż pachołów cumowniczych, belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży.

Społeczna Rada Naukowa

Z uwagi na złożoność inwestycji oraz potrzebę wsparcia naukowego i specjalistycznego, na czas realizacji tego zadania powołana została Społeczna Rada Naukowa. W skład rady wchodzą m.in. dr hab. inż. Joanna Żukowska, prof. Politechniki Gdańskiej, specjalistka w dziedzinie Inżynierii Lądowej i Transportu, członkini min. Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, Sekcja Żeglugi Śródlądowej i Morskiej, a także dr hab. inż. Krzysztof Leja z Wydziału Zarządzania i Ekonomii, również z Politechniki Gdańskiej.Zakresem działalności rady będzie doradztwo techniczne oraz wsparcie merytoryczne i naukowe. Możliwe, że skład Rady Naukowej zostanie poszerzony o dodatkowych specjalistów z branży hydrotechnicznej i konstrukcyjnej, a także ochrony obiektów zabytkowych.

podpisanie umowy