Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Ruszają prace na skrzyżowaniu Nowe Ogrody i 3 Maja

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Poprawa odprowadzenia wód deszczowych na skrzyżowaniu przy Urzędzie Miejskim to jedna z priorytetowych inwestycji, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. W poniedziałek, 17 października rozpoczną się prace w rejonie tego skrzyżowania. W związku z przebudową nastąpią zmiany w organizacji ruchu.

W celu zminimalizowania, uciążliwości związane ze zmianami w ruchu zostały podzielone na etapy. Informacje o każdym z nich mieszkańcy Gdańska będą otrzymywali na bieżąco.

- Mamy świadomość, jak duże jest skrzyżowanie przy ul. Nowe Ogrody oraz jak krytycznie dla ruchu wpłynęłoby jego całkowite zamknięcie. Dlatego podzieliliśmy inwestycję na siedem etapów. Mamy nadzieję, że przez czas trwania prac uda nam się zachować płynność przejazdu. O każdym kolejnym etapie inwestycji będziemy informować mieszkańców poprzez plakaty i ulotki. Już w tym tygodniu można je będzie znaleźć w autobusach oraz okolicznych wspólnotach mieszkaniowych – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Budowa kolektora deszczowego wzdłuż linii tramwajowej

W pierwszym etapie prac tuż po Wszystkich Świętych wyłączony zostanie ruch tramwajowy na trasie Carla Groddecka/Plac Zebrań Ludowych. W tym okresie tramwaj linii nr 4 jeździł będzie trasą tramwaju nr 2. Te utrudnienia potrwają około 10 dni.

Prace na skrzyżowaniu będą polegały na  rozbudowie istniejącego systemu odwodnienia w celu poprawy odbioru wód opadowych, które zbierają się w tym miejscu w trakcie nawalnych opadów deszczu. Ważnym elementem realizacji będzie budowa kolektora deszczowego wzdłuż torów tramwajowych.

Od początku realizacji zadania, czyli od 17 października, do Świąt Bożego Narodzenia wyłączony z funkcjonowania będzie przystanek tramwajowy Urząd Miejski 01. Pasażerowie będą musieli skorzystać z przystanku wcześniejszego lub następnego (poza okresem całkowitego wyłączenia linii tramwajowej na tej trasie).
Wyłączony zostanie również fragment chodnika w obrębie tego przystanku.

Jak pojadą kierowcy?

Inwestycja, poza budową kolektora deszczowego, obejmuje również wykonanie odwodnienia liniowego ułożonego wzdłuż krawężników, odwodnienia ułożonego w poprzek ulic, a także budowę nowych studni. Dlatego również dla kierowców szykują się zmiany.

Już po 1 listopada w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego, nastąpi zwężenie pasów ruchu do jednego pasa do jazdy w lewo (kierunek ul. Kartuska) i do jednego pasa do jazdy na wprost (kierunek dworzec autobusowy) i w prawo (kierunek Hucisko).  Jeszcze w listopadzie planowane jest również całkowite zamknięcie ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego na potrzeby wykonania m.in. studni i odwodnienia liniowego, a także dalszego odcinka kolektora.

Zmiany dla pieszych

W drugiej połowie listopada nastąpią istotne zmiany dla pieszych, ponieważ zamknięte zostanie przejścia dla pieszych w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego. Wówczas piesi będą mieli do dyspozycji przejście po drugiej stronie skrzyżowania na wysokości aresztu. Taka organizacja utrzyma się w tym miejscu do ok. 23 grudnia.

Harmonogram zmian w organizacji ruchu 

Etap I

17.10 – 1.11 włącznie:

 • wyłączenie przystanku tramwajowego Urząd Miejski 01
 • brak możliwości poruszania się po chodniku w obrębie przystanku tramwajowego Urząd Miejski

Etap II

od 2 listopada:

 • zwężenie pasów ruchu w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego do jednego pasa do jazdy w lewo (kierunek ul. Kartuska), oraz do jednego pasa do jazdy na wprost (kierunek dworzec autobusowy) i w prawo (kierunek Hucisko)

3 - 13.11:

 • wstrzymanie ruchu tramwajowego na trasie Carla Groddecka/Plac Zebrań Ludowych (tramwaj linii 4 będzie jeździł trasą tramwaju nr 2)

od 14 listopada:

 • przywrócenie ruchu tramwajowego na trasie Carla Groddecka/Plac Zebrań Ludowych

Etap III

14.11 - 23.12:

 • całkowite zamknięcie ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego (objazdy ulicami Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie, Nowe Ogrody)
 • wyłączenie przejścia dla pieszych w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego (możliwość przejścia po drugiej stronie skrzyżowania poprzez przejście dla pieszych na wysokości aresztu).

Przerwa na czas świąt 24 grudnia – 8 stycznia

 • przywrócenie przystanku Urząd Miejski 01
 • przywrócenie ruchu w ul. 3 Maja (możliwe miejscowe zawężenia)

Etap IV

9.01 – 29.01.2023

 • wprowadzenie organizacji ruchu odbędzie się w nocy z 8 na 9 stycznia
 • zamknięcie przejścia dla pieszych w ul. 3 Maja na wysokości Urzędu Miejskiego
 • zamknięcie ul. 3 Maja w kierunku CH Forum na wysokości Urzędu Miejskiego
 • zamknięcie ul. 3 Maja w kierunku CH Forum oraz lewoskrętu w ul. Nowe Ogrody w kierunku Hucisko na wysokości aresztu
 • prawoskręt w kierunku Kartuska na wysokości aresztu pozostaje otwarty

Etap V

30.01-02.04.2023

 • zamknięcie przejścia dla pieszych w ul. Nowe Ogrody na wysokości Urzędu Miejskiego
 • zamknięcie skrajnych pasów po obu stronach ul. Nowe Ogrody od Urzędu Miejskiego w kierunku Kartuska oraz Hucisko
 • zwężenie jezdni w ul. 3 Maja na wysokości aresztu do dwóch pasów

Etap VI

03.04-23.04.2023

 • zamknięcie przejścia dla pieszych w ul. Nowe Ogrody na wysokości Urzędu Miejskiego
 • zamknięcie wewnętrznych pasów po obu stronach ul. Nowe Ogrody od Urzędu Miejskiego w kierunku ul. Kartuskiej oraz Huciska

Etap VII

24.04-12.05.2023

 • zamknięcie przejścia dla pieszych w ul. Nowe Ogrody na wysokości Urzędu Miejskiego
 • zamknięcie skrajnych pasów po obu stronach ul. Nowe Ogrody od Urzędu Miejskiego w kierunku ul. Kartuskiej oraz Huciska
 • zamknięcie wewnętrznych pasów po obu stronach ul. Nowe Ogrody od Urzędu Miejskiego w kierunku ul. Kartuskiej oraz Huciska

Wykonawcą robót jest Konsorcjum firm Poleko Budownictwo Sp. z o.o. oraz WPRD Gravel Sp. z o.o. Koszt realizacji wynosi 6,8 mln zł.

Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków POIiŚ 2007-2014 w ramach przedsięwzięcia pn. „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – miasto Gdańsk – etap III”.

plansza remont na skrzyzowaniu 1