Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Przetarg na kolejny etap zagospodarowania Zespołu Sierocińca

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Zespół Sierocińca jest jednym z najstarszych zachowanych budynków w Gdańsku. Obiekt wymaga generalnego remontu, który został podzielony na etapy. Obecnie trwają prace związane z realizacją pierwszego etapu,  a w najbliższym czasie rozpoczną się roboty na kolejnym.

Inwestycja jest  podzielona na etapy. Pierwszy z etapów jest już realizowany, umowa została podpisana w lipcu 2022 z terminem realizacji do lipca 2023 r. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg dotyczący  drugiego etapu prac, w którym wykonane zostaną prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne w kolejnych częściach budynku, a także roboty związane z dokonaniem rozbiórek wewnętrznych i wzmocnieniem konstrukcji, które odciążą budynki.

Realizacja prac ma potrwać 50 tygodni od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert zaplanowano na 11 października.

Metamorfoza Zespołu Sierocińca

Na terenie dawnego Zespołu Sierocińca powstanie w przyszłości oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym odbywać się będą m.in. działania przybliżające twórczości wywodzących się z Gdańska artystów. Program nowego oddziału GGM obejmie również działalność edukacyjną i popularyzatorską w zakresie literatury.

W przyszłości w budynku głównym znajdą się m.in. sale ekspozycyjne prezentujące wystawy stałe i czasowe, związane z działalnością literacką i plastyczną sławnych gdańszczan. W budynku głównym, zgodnie z historyczną funkcją kuchni przy sierocińcu i w tym samym miejscu – wstępnie zaprojektowano kawiarnię wraz z ogródkiem kawiarnianym z widokiem na wewnętrzny dziedziniec i budynek Poczty Polskiej. Zrekonstruowana przestrzeń dawnej kaplicy, oprócz funkcji wystawienniczych będzie mogła działać jako sala wykładowa lub sceniczna. W drugim etapie prac znajdzie się również realizacja budynku bocznego, gdzie przewidziano sale warsztatowe do prowadzenia zajęć związanych m.in. z projektowaniem graficznym oraz pomieszczenia dla rezydentów literackich i artystycznych, przyjeżdżających do Gdańska by tworzyć.

Zespol Sierocinca