Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Przetarg na remont dawnego Zespołu Sierocińca

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu dotyczącego pierwszego etapu remontu zabytkowych budynków przy ul. Sierocej. Prace mają potrwać rok od podpisania umowy.

Na terenie dawnego Zespołu Sierocińca powstanie w przyszłości oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym odbywać się będą m.in. działania przybliżające twórczości wywodzących się z Gdańska artystów. Program nowego oddziału GGM obejmie również działalność edukacyjną i popularyzatorską w zakresie sztuk plastycznych i literatury. Inwestycja, zapisana w Wieloletnim Funduszu Inwestycyjnym  będzie podzielona na dwa etapy.

Przetarg, który zostanie ogłoszony w najbliższych dniach  dotyczy pierwszego etapu prac. Koncentrować się one będą na wzmocnieniu konstrukcji budynku głównego oraz budynku bocznego wraz z pracami archeologicznymi i konserwatorskimi. Ponadto przewidziano wykonanie nowych tynków i izolacji, a także niezbędne przyłącza instalacji podziemnych. Prace mają potrwać 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert przewidziano 5 maja.

Metamorfoza Zespołu Sierocińca

W przyszłości w budynku głównym znajdą się m.in. sale ekspozycyjne prezentujące wystawy stałe i czasowe, związane z działalnością literacką i plastyczną sławnych gdańszczan. W budynku głównym, zgodnie z historyczną funkcją kuchni przy sierocińcu i w tym samym miejscu – wstępnie zaprojektowano kawiarnię wraz z ogródkiem kawiarnianym z widokiem na wewnętrzny dziedziniec i budynek Poczty Polskiej. Zrekonstruowana przestrzeń dawnej kaplicy, oprócz funkcji wystawienniczych będzie mogła działać jako sala wykładowa lub sceniczna. W drugim etapie prac znajdzie się również realizacja budynku bocznego, gdzie przewidziano sale warsztatowe do prowadzenia zajęć związanych m.in. z projektowaniem graficznym oraz pomieszczenia dla rezydentów literackich i artystycznych, przyjeżdżających do Gdańska by tworzyć.

Zespol Sierocinca