Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - 111 mln złotych na termomodernizację budynków oświatowych

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Od 2017 roku trwa program termomodernizacji, który obejmuje 30 gdańskich szkół, przedszkoli i żłobków. Prace termomodernizacyjne mają na celu nie tylko podniesienie komfortu użytkowania placówek, ale także obniżenie kosztów ich utrzymania. Działania obejmują m.in. ocieplenie ścian i dachu, zastąpienie starych niewymienionych dotychczas okien nowymi oraz wymianę instalacji. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na prace przy SP 81 na Osowej.

W pierwszej kolejności dla wytypowanych obiektów opracowywano dokumentacje projektowe i sukcesywnie przystępowano do realizacji robót. Prace zakończono już w 19 obiektach, kolejnych 8 jest na etapie robót, a 3 następne przygotowywane są do realizacji. Program termomodernizacji zakończy się w drugiej połowie 2023 roku, a jego koszt oszacowano na poziomie ok. 111 mln złotych. Zadanie w 56,7% dofinansowane jest ze środków unijnych.

19 ocieplonych budynków

Do tej pory miasto na docieplenie obiektów przeznaczyło ok. 78 mln złotych, w 19 prace zostały zakończone. Pierwszym obiektem zrealizowanym w ramach programu była termomodernizacja Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Kołobrzeskiej. Dużą termomodernizację przeszła Szkoła Podstawowa nr 42 przy ul. Czajkowskiego. Budynek ocieplono, wymieniono okna i drzwi, przebudowano także szkolny basen. Natomiast Szkoła Podstawowa 62 przy ul. Kępnej oprócz docieplenia ścian i dachu zyskała m.in. nową izolację, okna i drzwi. Wymieniono także grzejniki, przebudowano sieci ciepłownicze. Jesienią ubiegłego roku zakończyły się także prace związane z termomodernizacją SP nr 8 przy ul. Dragana i Szkole Podstawowej nr 20 przy ul. Wczasy. We wrześniu zakończono prace przy przebudowie dwóch żłobków – przy ul. Chałubińskiego i przy ul. Startowej. W 2021 termomodernizację przeprowadzono również w przedszkolu przy ul. Władysława IV, Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Na Stoku i Szkole Podstawowej nr 55 przy ul. Wolności.

Prace prowadzone w 8 obiektach

Obecnie na etapie realizacji robót jest 8 obiektów. Na ukończeniu jest termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 47 przy ul. Reformackiej. Prace toczą się w SP nr 1 przy ul. Gojawiczyńskiej, w SP 67 przy ul. Żabi Kruk, dla której w ostatnim czasie podpisano umowę oraz w SP nr 56 przy ul. Małomiejskiej i w ZSO Nr 6 przy ul. Głębokiej. Równolegle prowadzone są także prace w Przedszkolu nr 4 przy ul. Do Studzienki.

Prace termomodernizacyjne w Przedszkolu 74 przy ul. Magellana i Szkole Podstawowej 2 przy ul. Marusarzówny zostały przerwane z uwagi na problemy wykonawców i będą kontynuowane przez firmy wybrane w drodze postępowania publicznego. Rozpoczęta wiosną 2021 roku termomodernizacja szkoły przy ul. Marusarzówny powinna zakończyć się latem 2022 roku. Do tego czasu budynek miał zostać ocieplony i zyskać odnowiony basen oraz salę gimnastyczną. Niestety pojawiły się trudności w realizacji robót i pomimo wielokrotnych monitów, wzywania Wykonawcy do przyspieszenia i zintensyfikowania działań, postępy prac znacznie odbiegają od zakładanego harmonogramu. Z końcem lutego zdecydowano o odstąpieniu od umowy z wykonawcą i rozpisaniu przetargu na wybór nowego wykonawcy, który dokończy rozpoczęte roboty. Teraz na terenie szkoły przeprowadzona będzie inwentaryzacja prac, które zostały już wykonane. Następnie rozpisane będą dwa przetargi pierwszy na dokończenie termomodernizacji szkoły wraz z modernizacją basenu oraz na wykonanie prac związanych z modernizacją sali gimnastycznej. Prace związane z termomodernizacją potrwają do końca października 2023 r., natomiast pozostałe roboty zakończą się w I kw. 2024 r.

Nowy wykonawca robót dokończy również termomodernizację Przedszkola 74 przy ul. Magellana, która wykonana została w ok. 65%. Umowa z firmą realizującą to zadanie została rozwiązana z uwagi na nieterminowość i brak postępów w realizacji. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania na wybór nowego wykonawcy robót, przetarg powinien ukazać się na początku II kw. 2022r.

Termomodernizacje kolejnych obiektów

Do zamknięcia listy zakładanych w programie 30 termomodernizacji pozostały jeszcze trzy obiekty. Przetargi na ich realizację planowane są do ogłoszenia w najbliższym czasie.

Największy zakres prac przewidywany jest w Szkole Podstawowej nr 81 przy ul. Siedleckiego, w której oprócz termomodernizacji przewidziano przebudowę instalacji hydrantowej, wymianę posadzek w wybranych pomieszczeniach oraz przebudowę sanitariatów w jednym z segmentów szkoły. W ramach prac zakładana jest również wymiana nawierzchni asfaltowej przed budynkiem. Termin zakończenia wszystkich robót planowany jest na sierpień 2023 r.

Wkrótce ogłoszone zostanie postępowanie na termomodernizację Przedszkola nr 75 przy ul. Wileńskiej oraz do docieplenia Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Gościnnej. Postępowania na realizację są w końcowej fazie przygotowania, przetargi powinny się ukazać na początku II kwartału, a roboty zakończyć w połowie 2023 roku.

Termomodernizacje wspomnianych placówek prowadzone są w ramach projektu „G1-Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków oświatowych oraz sportowych należących do Gminy Miasta Gdańska – w latach 2017-2020”, przy udziale środków unijnych.