Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Przetarg na remont Długiego Pobrzeża ogłoszony

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Ogłoszony został przetarg na wzmocnienie konstrukcji Długiego Pobrzeża. Inwestycja związana z jego modernizacją prowadzona jest w ramach umowy partnerstwa publiczno-prywatnego, zgodnie z którą miasto przebuduje oraz wzmocni konstrukcję nabrzeży (Długie Pobrzeże), a inwestor prywatny wykona nową nawierzchnię (Rybackie i Długie Pobrzeże).

Przebudowa konstrukcji ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników, a także poprawę estetyki i przywrócenie historycznych walorów tego miejsca. Prace prowadzone będą na ok. 500 metrowym odcinku od Mostu Zielonego do Targu Rybnego i wykonywane równolegle przez miasto i inwestora prywatnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża i tak jak dotychczas pełnić będzie ono funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających (biała flota, holowniki, barki).

Zgodnie z zapowiedziami sprzed dwóch tygodni, ogłaszamy przetarg na wykonanie robót związanych z remontem konstrukcji Długiego Pobrzeża. Równolegle rozpoczynamy prace, dzięki którym ta reprezentatywna część Gdańska odzyska pełen blask. Okolice Motławy to miejsce, gdzie spędza czas wielu gdańszczan, ale i turystów. Ważne jest więc, aby było nie tylko piękne, ale również w pełni funkcjonalne i bezpieczne – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

Długie Pobrzeże kompleksowo

- W zakresie modernizacji prowadzonej na zlecenie miasta jest m.in. wykonanie nowej ścianki szczelnej oraz przebudowa kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. Św. Ducha.  W ramach prac przewidziano oczyszczenie dna Motławy, rozbiórkę konstrukcji żelbetowych (z wody), wykonanie kanalizacji deszczowej w ul. Św. Ducha oraz wykonanie nowych ścianek szczelnych. Samo wykończenie nabrzeża będzie podobne do tego, które jest po drugiej stronie Motławy. Inwestycja przewiduje także montaż pachołów cumowniczych, belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży – wyjaśnia Katarzyna Jaskuła, zastępca dyrektora DRMG.

Wykonawców zainteresowanych przebudową konstrukcji Długiego Pobrzeża poznamy w kwietniu. Przetarg planujemy rozstrzygnąć w maju. Prace związane z umocnieniem rozpoczną się od strony Mostu Zielonego, na niskim nabrzeżu i przesuwać się będą sukcesywnie w kierunku Bramy Stągiewnej. Zakończenie robót polegających na wzmacnianiu konstrukcji przewidziane jest na koniec 2023 roku. Jednocześnie, po każdym zakończonym etapie wzmocnienia konstrukcji, do prac przystąpi inwestor prywatny, który wykona nową nawierzchnię. Te prace powinny zakończyć się w wakacje 2024 roku.

 

Rybackie Pobrzeże - remont trwa

Pierwszy etap robót prowadzony przez inwestora prywatnego już się rozpoczął. Prace prowadzone na zlecenie Granarii dotyczą kompleksowej modernizacji nawierzchni i rozpoczną się od rozbiórek, po których wykonana zostanie nowa podbudowa i ułożenie płyt kamiennych oraz kostki kamiennej. Odnowione zostaną także barierki i oświetlenie, pojawi się mała architektura. Prace koncentrują się  na odcinku od Bramy Straganiarskiej do Baszty Łabędź i potrwają do końca maja.