Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Kolejny krok w kierunku Zielonego Bulwaru – przetarg na opracowanie dokumentacji

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej związanej z budową Zielonego Bulwaru w pasie tzw. Drogi Zielonej. Projekt Zielonego Bulwaru uwzględni trasę tramwajową na odcinku od al. Hallera do ul. Chłopskiej przez ul. Obrońców Wybrzeża.

Trasa tramwajowa zostanie zaprojektowana od al. Hallera do ul. Chłopskiej, w pasie drogowym tzw. Zielonej Drogi i ul. Obrońców Wybrzeża.

- Konsekwentnie rozwijamy sieć tramwajową, bo tylko dobrze, sprawnie działająca komunikacja publiczna może być alternatywą dla samochodu. Takiego połączenia tramwajowego brakuje w tej części miasta, mieszkańcy zyskają kolejną atrakcyjną linię – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Nowa linia będzie również ułatwieniem dla wszystkich, którzy chcą dotrzeć w bezpośrednie okolice parku Reagana i pasa nadmorskiego.

Projekt uwzględni także przebudowę układu drogowego. Przetarg dotyczy sporządzenia dokumentacji projektowej dla budowy Bulwaru Zielonego wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego i uzyskaniem niezbędnych uzgodnień wraz z decyzją środowiskową. Mieszkańcy zyskają w przyszłości nie tylko tramwaj, ale i nową trasę spacerową i rowerową.

- Zgodnie z założeniami na 750-metrowym odcinku ul. Czarny Dwór, od al. Hallera do al. Jana Pawła II funkcjonował będzie układ dwie jezdnie po dwa pasy ruchu.  Dalej na ok. 800-metrowym fragmencie ul. Czarny Dwór od al. Jana Pawła II do ul. Obrońców Wybrzeża przewidziano układ 1x2 (jedna jezdnia, dwa pasy ruchu) – wyjaśnia Karol Kalinowski, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Dokumentacja projektowa na odcinku od. al. Hallera do ul. Obrońców Wybrzeża  uwzględni budowę dróg rowerowych i chodników wraz z  ich dowiązaniem do istniejącej infrastruktury. Na ul. Obrońców Wybrzeża przewidziano w przyszłości budowę trasy tramwajowej z uwzględnieniem przebudowy istniejącej infrastruktury. Biuro projektowe zaprojektuje również kanalizację deszczową, oświetlenie i sygnalizację, która w przyszłości zostanie włączona w system TRISTAR. Jednym z elementów projektu będzie także zagospodarowanie zieleni z małą architekturą.

Przetarg dotyczący Zielonego Bulwaru zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Prace nad opracowaniem mają potrwać 20 miesięcy od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert przewidziano 7 kwietnia.