Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Cztery ulice na Dolnym Mieście przejdą rewitalizację

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Przygotowujemy się do rewitalizacji kolejnych ulic Dolnego Miasta.  Ulice Królikarnia, Chłodna, Reduta Dzik i Sempołowskiej zostaną przebudowane. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na realizację inwestycji. Prace mają potrwać 15 miesięcy od daty podpisania umowy.

Nawierzchnia z kostki, stylizowane oświetlenie i ławki, przebudowa sieci podziemnych – na tym w dużym skrócie polegać będzie przebudowa czterech ulic na Dolnym Mieście realizowana w ramach Programu Rewitalizacji. Metamorfozę przejdą ulice Reduta Dzik, Królikarnia, Chłodna i Sempołowskiej. W trakcie trwania robót, które mają potrwać 12 miesięcy od daty podpisania umowy, na poszczególnych ulicach ułożona zostanie kamienna kostka, wykonane zostaną chodniki i oświetlenie.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną sieci podziemne: gazowa, wodociągowa, sanitarna, wykonane zostanie także odwodnienie. Na ul. Reduta Dzik przewidziano także nasadzenia nowych drzew. Ogłoszenie przetargu planowane jest w najbliższych dniach. Otwarcie ofert nastąpi jest w połowie stycznia.

Dom Sąsiedzki przy ul. Styp-Rekowskiego

Do końca grudnia zostanie podpisana umowa na inne zadanie związane z Programem Rewitalizacji – przebudowę budynku przy ul. Styp-Rekowskiego. Powstanie tam Dom Sąsiedzki i Centrum Wsparcia Rodziny. 

W ramach projektu przewidziana jest przebudowa budynku oraz uporządkowanie ogrodu. Obecnie obiekt nie jest użytkowany ze względu na zły stan techniczny. W zakresie zadania znalazła się m.in. wymiana instalacji elektrycznej, sanitarnej, wodociągowej i centralnego ogrzewania. Budynek zostanie docieplony i zyska nową elewację oraz nowe okna i drzwi. Ponadto obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przebudowane zostaną klatki schodowe, dzięki czemu możliwy będzie montaż windy.

Zmiany przejdzie także otoczenie budynku. W planach jest zagospodarowanie ogrodu, które obejmie m.in. nasadzenia zieleni i kwiatów oraz montaż nowych ławek. Prace mają potrwać 12 miesięcy. Wykonawcą robót będzie konsorcjum firm, którego liderem jest firma Xemar Sp.z.o.o. Koszt inwestycji to ponad 8 mln złotych.

Program Rewitalizacji współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020. Objęte są nim cztery podobszary rewitalizacji: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto ze Starym Przedmieściem, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Koordynatorem Programu Rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizują także Gdańskie Nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe oraz organizacje pozarządowe.

Dolne Miasto Rewitalizacja