Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Karol Kalinowski nowym Dyrektorem DRMG - Włodzimierz Bartosiewicz przechodzi na emeryturę

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Od 1 listopada obowiązki Dyrektora Naczelnego Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska pełni Karol Kalinowski, który zastąpił przechodzącego na emeryturę Włodzimierza Bartosiewicza

Karol Kalinowski to inżynier i menadżer z wykształcenia i z praktyki, zawodowo związany z Pomorzem. Studia ukończył na  Politechnice Gdańskiej, z którą nadal współpracuje, jest bowiem inicjatorem i pomysłodawcą studiów podyplomowych Zarządzanie Projektami Budowlanymi.

Karol Kalinowski jest osobą o bogatym i różnorodnym życiorysie i portfolio, która realizowała najtrudniejsze i największe projekty w naszym mieście. W swej karierze przeszedł wszystkie szczeble zawodowe związane z budownictwem. Zaczynał jako majster, później kierownik robót, kierownik projektu, inżynier kontraktu i inżynier rezydent. Doświadczenie zdobywał zarówno w realizacji projektów w Gdańsku, jak i w kraju czy za granicą. Przykładem tego jest m.in. budowa miasteczka olimpijskiego czy hotelu w Londynie. W naszym mieście był pracownikiem m.in. BIEG2012, Gdańskich Inwestycji Komunalnych czy Hevelianum. Pracował przy takich projektach jak budowa Trasy Słowackiego, Europejskie Centrum Solidarności czy stadion w Letnicy. Był również kierownikiem projektu Muzeum II Wojny Światowej.

karol kalinowski

 

DYREKTOR WŁODZIMIERZ BARTOSIEWICZ PRZECHODZI NA EMERYTURĘ

Włodzimierz Bartosiewicz pełnił obowiązki Dyrektora Naczelnego DRMG od sierpnia 2009 r.  Podczas jego kadencji DRMG przeszła reorganizację w każdym zakresie swej działalności. Z małej, zatrudniającej ok. 80 osób jednostki, przekształciła się w główną jednostkę realizującą największe projekty inwestycyjne Gdańska. W latach 2009-2021 DRMG zrealizowała zadania za kwotę ponad 3,7 miliarda złotych i przyczyniła się do powstania wielu kluczowych dla Gdańska inwestycji.  

 

Wlodzimierz Bartosiewicz

WAŻNIEJSZE INWESTYCJE LINIOWE I HYDROTECHNICZNE WYKONANE W LATACH 2009- 2021

 

Pod nadzorem DRMG powstały nowe drogi w tym m.in. Droga Zielona, trasa W-Z, al. Vaclava Havla, Nowa Wałowa, czy też al. Pawła Adamowicza, które znacząco wpłynęły na układ komunikacyjny Gdańska. Mieszkańcy zyskali również dwie linie tramwajowe w dzielnicy Piecki Migowo oraz linię tramwajową Łostowice -Świętokrzyska. Kompleksową modernizację przeszła także linia tramwajowa na Stogi. Rozpoczęła się również trwająca obecnie budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska.  

Podczas 13 lat kadencji Włodzimierza Bartosiewicza zrealizowano też wiele innowacyjnych, nadających miastu niepowtarzalny charakter inwestycji. Można tu wskazać kładkę na wyspę Ołowiankę, czy długo wyczekiwany przez mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej most zwodzony. W ostatnich miesiącach zakończyła się budowa wiaduktu Biskupia Górka, zlokalizowanego w ciągu ulicy Trakt Św. Wojciecha, stanowiącego główne połączenie centrum miasta z południowymi dzielnicami oraz drogą krajową 91. Od 2015 roku w DRMG sukcesywnie realizowany jest program Budowy i Modernizacji Gdańskich Chodników, od tego czasu zmodernizowano ich ok. 64 km. Od 2016 roku realizowany jest też program Jaśniejszy Gdańsk, dzięki któremu nowe oświetlenie zyskało 208 lokalizacji.    

W ostatnich 13 latach działania DRMG prowadzone były także w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. W 2014 roku zakończyła się przebudowa kanału Raduni. Powstały nowe zbiorniki retencyjne, które oprócz funkcji przeciwpowodziowej stanowią bardzo popularne wśród mieszkańców miejsca wypoczynku i rekreacji. Powstały m.in. zbiorniki Słowackiego, Augustowska, Łąbędzia, Wileńska, Świętokrzyska, czy Budowlanych. Na zlecenie miasta, DRMG zrealizowała także budowę kanalizacji deszczowej w dzielnicach Strzyża i Osowa.

Zakończona w 2014 roku przebudowa nabrzeży Motławy, umożliwiła natomiast rozpoczęcie zagospodarowania terenów Wyspy Spichrzów. Nowa przystań żeglarska w Sobieszewie, wykonana w 2021 roku, cieszy miłośników żeglarstwa, a 6 przystani kajakowym zlokalizowanych na terenie miasta, umożliwia poznanie Gdańska z poziomu wody.

Obszar działań DRMG to także zagospodarowanie terenów zielonych, czy realizacja zadań z Budżetu Obywatelskiego. W latach 2015 - 2020 DRMG wykonała 272 zwycięskie pomysły BO zgłoszone przez mieszkańców Gdańska. Kompleksową metamorfozę przeszedł park na Oruni, rozbudowany został park Reagana, a w parku Oliwskim powstał m.in. Ogród Japoński.    

WAŻNIEJSZE ZADANIA KUBATUROWE WYKONANE W LATACH 2009- 2021

Realizacje DRMG  to nie tylko drogi, mosty czy tereny rekreacyjne, ale również i  szkoły, przedszkola żłobki, czy baseny. Od 2009 roku na zlecenie Gminy Miasta Gdańska, DRMG nadzorowała budowę 3 dużych szkół: przy ul. Azaliowej, Metropolitalnej w Kowalach oraz przy ul. Lawendowe Wzgórze. Najmłodsi mogą uczęszczać do 4 nowoczesnych żłobków przy ul. Królewskie Wzgórze, ul. Wilanowskiej, ul. Olsztyńskiej i ul. Kolorowej. W czasie kadencji dyrektora Bartosiewicza powstało także 6 przedszkoli w tym: przy ul. Nieborowskiej, ul. Człuchowskiej, ul. Dąbka, ul. Damroki, ul. Kolorowej i ul. Jabłoniowej 

Efektem działalności DRMG są również 4 baseny przy ul. Azaliowej, ul. Siedleckiego,  ul. Stryjewskiego oraz przy ul. Smoleńskiej. Równolegle realizowany jest program modernizacji istniejących basenów w ramach którego dawny blask odzyskał basen przy ZSE na ul. Reja, a obecnie modernizowane są baseny przy szkołach na ul. Czajkowskiego i Marusarzówny.

DRMG realizuje także remonty należących do gminy obiektów m.in. szkół, przedszkoli, czy domów pomocy społecznej. W latach 2009 -2020 przeprowadzono modernizacje za łączną kwotę 340 mln zł. Z powodzeniem realizowany jest także program Termomodernizacji Obiektów Oświatowych, dzięki któremu w ostatnich latach wykonano 26 termomodernizacji, czy program Gdańsk Miastem Zawodowców mający na celu poprawę jakości kształcenia uczniów w 9 szkołach zawodowych, poprzez budowę i modernizację pomieszczeń warsztatowych wraz z wyposażeniem w najnowocześniejszy sprzęt dydaktyczny.  

Początki Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska sięgają czasów powojennych. W swej historii DRMG przeszła wiele reorganizacji, zmian nazw i szczebli podporządkowania. Niezmienny pozostawał przedmiot działalności - prowadzona w imieniu i na rzecz Gminy Miasta Gdańska - obsługa inwestycji. Zadaniem DRMG jest przygotowanie i realizacja powierzonych przez Miasto Gdańsk inwestycji we wskazanym przez Miasto zakresie, zgodnie z wytycznymi zarządcy oraz w powierzonym na ten cel budżecie.