Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Umowa na opracowanie projektu zagospodarowania Rynku Oruńskiego

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej związanej z zagospodarowaniem Rynku Oruńskiego. Miejsce przejdzie metamorfozę w ramach Programu Rewitalizacji.

W Gdańsku prowadzony jest Program Rewitalizacji, w ramach którego odnawiane są cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto z Placem Wałowym i Starym Przedmieściem, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem.

Program Rewitalizacji przewiduje m.in. metamorfozę Rynku Oruńskiego, który znajduje się pomiędzy ul. Trakt Św. Wojciecha a zabudową wzdłuż ul. Gościnnej do ul. Dworcowej. Projekt uwzględni zagospodarowanie tego miejsca wraz z przyległymi skwerami, układem drogowym i infrastrukturą techniczną. Oprócz wymiany nawierzchni jezdni i chodników, projekt powinien uwzględnić budowę miejsca do odpoczynku wraz ze stylizowanym oświetleniem i ławkami. Dokumentacja projektowa, która  ma uwzględnić także montaż monitoringu ma powstać w 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Dokumentacja będzie uzgadniana z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Projekt opracuje biuro PALMETT Sp. z o.o. Sp. k. Jego koszt to niecałe 668 tys. złotych.

Dobiega końca rewitalizacja Ratusza Oruńskiego

W pobliżu Rynku Oruńskiego trwają prace związane z odnowieniem Ratusza Oruńskiego. Prace są już na ukończeniu. Wnętrze zostało dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.  W ramach prowadzonego projektu wykonano m.in przebudowę przyłączy do sieci infrastruktury, izolację ścian fundamentowych oraz przebudowę stropów. W budynku wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, a także przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie przy elewacji. Zagospodarowano również teren wokół budynku. W ramach inwestycji wnętrze zyska również niezbędne wyposażenie.

W dawnym Ratuszu działać będzie fila Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, z której będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani. Nowością w działalności biblioteki będzie usytuowany w pobliżu budynku książkomat. Przewidziano tam także utworzenie siedziby Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech – Lipce oraz pomieszczeń wykorzystywanych przez organizacje działające na Oruni na prowadzenie działań z mieszkańcami. Termin zakończenia realizacji przewidziany jest pod koniec 2021 roku.

Program Rewitalizacji współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.  Rewitalizowane są: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto z Placem Wałowym i Starym Przedmieściem , Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Rynek Orunski