Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Rusza przetarg na rozbudowę Cmentarza Łostowickiego

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na rozbudowę Cmentarza Łostowickiego. Jednym z elementów zadania będzie budowa miejsc postojowych przy ul. Cedrowej.

W czwartym kwartale 2021 r. zakończyć się mają prace związane z rozbudową Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Otwarcie ofert zaplanowano na połowę marca.

Nekropolia powiększy się o 1,8 ha, co przełoży się na ponad 2100 dodatkowych miejsc grzebalnych. Cmentarz zostanie rozbudowany od strony al. Armii Krajowej i ul. Cedrowej.  W ramach rozbudowy cmentarza oprócz budowy instalacji sanitarnej, powstaną miejsca czerpania wody i wiaty na odpady. Ponadto przewidziano nasadzenia drzew i krzewów i budowę ogrodzenia.

Dodatkowo powstanie 28 nowych miejsc postojowych przy ul. Cedrowej. Na parkingu zamontowanych zostanie także 10 stojaków na rowery.    Prace związane z rozbudową mają zakończyć się w IV kwartale 2021 r. jednak pierwsze trzy kwatery mają być gotowe latem. Łącznie przewidziano budowę 8 kwater.

W planach rozbudowa innych cmentarzy

W najbliższych latach planowana jest także rozbudowa innych gdańskich nekropolii.  Cmentarz Salvator ma być w przyszłości rozbudowany od strony ul. Stoczniowców, co umożliwi powstanie ok. 1000 miejsc spoczynku. W planach jest także rozbudowa cmentarza parafialnego przy ul. Kępnej. Obiekt ma w przyszłości powiększyć się o ponad 1,4 ha i 1900 miejsc pochówku. Z kolei na Cmentarzu Garnizonowym docelowo ma pojawić się 3000 dodatkowym miejsc, obiekt przy ul. Dąbrowskiego zwiększy swoją powierzchnię o 2,17 ha. Nekropolia na Srebrzysku powiększy się o 2,14 ha i 1900 miejsc spoczynku. Dla powyższych zadań pozyskiwane są obecnie dokumentacje projektowe. Koniec prac projektowych przewidziano na jesień 2021 r.

Obecnie w Gdańsku funkcjonuje 9 cmentarzy o łącznej powierzchni niemal 100 ha. Największą gdańską nekropolią jest Cmentarz Łostowicki, zajmujący powierzchnię ok. 50 ha.

Cmentarz Lostowicki 2