Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Wizyta prezydent Aleksandry Dulkiewicz na osowskich inwestycjach

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

W środę, 12 sierpnia, prezydent Aleksandra Dulkiewicz wraz z radnymi miasta i dzielnicy podczas specjalnego spaceru sprawdziła, jak prezentuje się świeżo zakończony kolejny etap projektu rozbudowy dróg - wyremontowana ulica Zeusa.

Wraz z dyrektor Ewą Zielińską z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska oraz dyrektorem Wydziału Projektów Inwestycyjnych UM Marcinem Dawidowskim, oceniali, jak przebiegła realizacja projektów. Prezydent chciała także poznać plany radnych dzielnicy na przyszłość dla Osowy.

- Dziękuję za waszą aktywność obywatelską, za aktywność w głosowaniu oraz aktywność w Budżecie Obywatelskim. Działacie niezwykle prężnie, co widać spacerując po dzielnicy - podkreślała Aleksandra Dulkiewicz.

 

Nowe inwestycje drogowe

Obecnie zakończona została przebudowa ulicy Zeusa - ok. 655 m. Odcinek zyskał nową nawierzchnię o szerokości 5,5 m (2 x 2,75 m), chodniki oraz kanalizację deszczową i oświetlenie. Prace prowadzono od ulicy Junony do Nowego Światu. W ciągu ulicy wykonana została również sieć gazowa.

W ramach inwestycji trwa też budowa ulicy Koziorożca. Zakończenie prac na odcinku, wynoszącym około 1 km, planowane jest na grudzień tego roku. Na tym fragmencie powstaje jezdnia o łącznej szerokości 6 metrów. Wykonano już dwa ronda i przebudowano skrzyżowanie. Powstają też chodniki po obu stronach ulicy, a po jednej z nich również ścieżka rowerowa. Ułożona została instalacja wodociągowa, kanalizacja deszczowa, gazowa i teletechniczna. Wzdłuż ulicy Koziorożca pojawi się tzw. „mała architektura” i oświetlenie. Ostatnim elementem tego etapu prac jest nowa sieć wodociągowa w ciągu ulicy Keplera.

 

Osowa 02

 

Przebudowa wspomnianych ulic, to finisz realizowanego od 2016 roku zadania inwestycyjnego „Budowa układów drogowych wraz z kanalizacją deszczową oraz zbiornikiem retencyjnym Osowa II w Gdańsku - Osowej”, które współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej. Koszt III etapu to ok. 28 mln zł, z czego 85% pochodzi z dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wykonawcą zadania jest firma STRABAG Sp. z o.o.

Wcześniejsze etapy tego projektu, to wykonanie kanalizacji deszczowej wzdłuż ulicy Keplera, nasadzenia zieleni oraz wprowadzenie zmian organizacji ruchu. Koszt I etapu to 6,2 mln zł. Natomiast w ramach II etapu tego zadania, za 25 mln złotych wybudowano ulicy Nowy Świat. Wykonano około 1600 metrów drogi wraz z kanalizacją deszczową. Prace prowadzone były na odcinku od ulicy Wodnika do ulicy Zeusa.

Jednym z elementów inwestycji była także budowa zbiornika retencyjnego Osowa II. Ma on pojemność około 15 tys. metrów sześciennych.  Zbiornik w Osowej powstał na końcu ulicy Koziorożca. Teren został zagospodarowany jako staw miejski ze ścieżką rekreacyjną, oświetleniem, roślinnością i aranżacją małej architektury tak, aby służyć mieszkańcom Osowej jako miejsce spacerów i rekreacji.

Zadanie było elementem projektu „System gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - miasto Gdańsk” o całkowitej wartości ponad 131 mln zł. Projekt dofinansowany w wysokości ponad 80 mln z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Z Budżetu Obywatelskiego, od 2014 roku zrealizowano już na terenie Osowy 18 projektów, kolejnych pięć jest w realizacji lub opracowywanych. Dwa własnie realizowane, to Osowskie chodniki w ramach BO 2019 oraz Park Diany/Heleny - ścieżka zdrowia i wybieg dla psów z BO 2020.

Natomiast w ramach Programu Modernizacji Chodników wykonywane są prace na ul. Barniewickiej. Niedawno zakończyły się na ulicach Hestii, Westy i Woźnicy. W tym roku rozpocznie się również przebudowa ok. 80 m odcinaka ul. Flory. Ulica zyska nową nawierzchnię z kostki betonowej, oświetlone chodniki i miejsca postojowa, a także odwodnienie i ogród deszczowy. Ponadto ze środków Rady Dzielnicy Osowa planowane jest doposażenie osowskiego deptaku w małą architekturę i zieleń. Na terenie deptaku pojawią się ławki, donice z roślinnością oraz stół do gier. Na doposażenie przeznaczono niespełna 54 tys. zł.