Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Koncepcja przestrzenna Nowej Wałowej - etap II

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Koncepcja budowy drugiego etapu Nowa Wałowa.

Trasa Nowej Wałowej połączy w przyszłości al. Zwycięstwa z ul. Elbląską. Docelowa trasa ma biec od al. Zwycięstwa w kierunku skrzyżowaniu ul. Popiełuszki z Rybaki Górne, kierując się w stronę Motławy i dalej w kierunku ul. Siennickiej, Opływu Motławy, łącząc się z ul. Elbląską.  W tym celu powstać miała koncepcja, która wskaże warianty przebiegu trasy.

Z uwagi na ogłoszenie upadłości przez Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego, które projektowało koncepcję dla Nowej Wałowej umowa z projektantem została wypowiedziana. Na dzień wypowiedzenia umowy, projektant nie był w opóźnieniu, dlatego kary umowne nie zostały naliczone, a materiały które zostały opracowane przez biuro projektowe zostały przekazane do DRMG. Obecnie inwestycja jest na etapie przygotowania do kolejnego przetargu na dokumentację, którego ogłoszenie  planowane jest 2022 roku. 

Budowa pierwszego etapu Nowej Wałowej zakończyła się w maju 2014 r. W ramach inwestycji wykonano odcinek o długości ok. 1,2 km, 200 - metrową estakadę i 67 – metrowy wiadukt. Pracom drogowym towarzyszyła częściowa regulacja torowiska tramwajowego przy ul. Jana z Kolna oraz prace branżowe. Przebudowane zostały także sąsiadujące z drogą ulice. Inwestycja realizowano w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Inwestorem drogi był duński fundusz inwestycyjny Baltic Property Trust Optima (BPTO Infra Sp. z o.o.).

 

Inwestycja jest na etapie przygotowania do kolejnego przetargu na dokumentację, który zostanie ogłoszony w najbliższych miesiącach.  

 

 

Poniżej orientacyjna trasa. Jej szczegółowy przebieg określi koncepcja.


NW y

 Aktualizacja,

 Z uwagi na ogłoszenie upadłości przez Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego, które projektowało koncepcję dla Nowej Wałowej umowa z projektantem została wypowiedziana. 

Aktualizacja, 3.02.2021 r.

3 lutego podpisano umowę na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej dla zadania pn. Nowa Wałowa w Gdańsku – etap II. Koncepcję opracuje BPBK S.A. Prace nad koncepcją potrwają do końca września 2022 r.

Aktualizacja, 18.12.2020 r.

18 grudnia poznaliśmy oferty w przetargu na opracowanie koncepcji przestrzennej. Na jej przygotowanie zabezpieczono 2 mln złotych. Wpłynęło osiem ofert, które są obecnie analizowane.

  1. PROGREG Sp. z o.o – 1 845 000 zł
  2. BPK Poznań Sp. z o.o – 2 578 572 zł
  3. Highway Sp z o.o – 3 419 400 zł
  4. Konsorcjum, lider: Vermers Sp z o.o – 2 386 200 zł
  5. Schüssler-Plan Inżynierzy Sp. z o.o. – 4 303 770 zł
  6. Europrojekt Gdańsk S.A. – 2 632 200 zł
  7. BPBK S.A. – 1 217 700 zł
  8. Fehlings Krug Polska Sp. z o.o. – 1 980 300 zł