Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Otwarcie przystani miejskiej w Górkach Zachodnich

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Otwarcie przystani miejskiej w Górkach Zachodnich

Od Maj 18, 2023 09:57 aż Maj 25, 2023 11:57
Wysłany przez Zespół Komunikacji Społecznej
Hits: 186

Górki Zachodnie stały się jeszcze bardziej przyjazne dla żeglarzy. Właśnie zakończył się pierwszy etap rozbudowy portu jachtowego. Z tej okazji, w sobotę 20 maja, o godz. 11.00 zaplanowano piknik żeglarski i  nadanie przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.

- Dzięki przebudowie mariny może cumować tu ponad 180 jednostek pływających, czyli o 50 proc. więcej niż dotychczas – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W ramach inwestycji, która kosztowała ponad 19 mln złotych zbudowaliśmy w zasadzie nową infrastrukturę portu jachtowego. Niedawno mówiliśmy też o budowie nowej morskiej bazy żeglarskiej w Jelitkowie. To kolejny dowód na ożywienia i rozwój turystyki wodnej.

Przystań miejska Górki Zachodnie po przebudowie jest już gotowa na przyjęcie żeglarzy. Do ich dyspozycji oddanych zostanie 186 miejsc cumowniczych, a posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca będą mogli liczyć na zniżkę za postój swojej jednostki. Z tej okazji, w sobotę 20 maja w godz. 11.00-14.00, odbędzie się piknik żeglarski i uroczystość nadania przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.

Przystań jachtowa Górki Zachodnie będzie służyć jako całoroczne miejsce postoju, głównie rekreacyjnych jednostek pływających podobnie, jak miało to miejsce przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych. Na miejscu ich właściciele mogą skorzystać z zaplecza sanitarnego, socjalnego oraz serwisowego. 

Przystań otwarta dla wszystkich

W programie pikniku dla gdańszczanek i gdańszczan znajdą się m.in.: zwiedzanie jachtów, prezentacja szkółek żeglarskich, czy pokaz ratownictwa wodnego. Na miejscu będzie możliwość przedłużenia Gdańskiej Karty Mieszkańca, a  fani dwóch kółek będą mogli skorzystać z bezpłatnego serwisu rowerowego. Na najmłodszych czekać będą kolorowanki i konkursy z nagrodami, a także nauka wiązania węzłów żeglarskich. W programie znajdziemy również pokaz smoczych łodzi oraz bezpłatny przejazd zabytkowym Ikarusem 260 na trasie Stogi - Górki Zachodnie. Rozkład jazdy dostępny w załączniku oraz w linku.

Podczas pikniku będzie możliwość wejścia na pokład żaglowca STS Generał Zaruski. To jedyny taki w Polsce i jeden z nielicznych w Europie drewniany żaglowiec.

Przebudowę portu jachtowego podzielono na dwa etapy

W drugim etapie, wybudowane zostaną miejsca umożliwiające cumowanie kolejnym 60 jednostkom, również dużych o długości co najmniej 18 metrów. Zmodernizowane zostaną znajdujące się na terenie przystani hangary, w których m.in. naprawiane są żaglówki. Droga dojazdowa, prowadząca do mariny zostanie przebudowana i wyremontowana.

Projekt rozbudowy portu jachtowego został zrealizowany w ramach programu strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Ponadto budowa przystani żeglarskiej była współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego.

347415445 903268750778257 2323467758400534786 n