Zmiany w organizacji ruchu na Wiadukcie Biskupia Górka

Od Kwiecień 23, 2021 08:19 aż Maj 11, 2021 10:19

W Gdańsk

Wysłany przez Zespół Komunikacji Społecznej

Kategorie: Spotkania z mieszkańcami

Hits: 406


Zmiany w organizacji ruchu na Wiadukcie Biskupia Górka – 5/6 maja
(aktualna organizacja ruchu w dalszej części artykułu)

W nocy ze środy na czwartek (5/6.05) planowane jest wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na Wiadukcie Biskupia Górka. Otwarta zostanie „nowa nitka” wiaduktu, a zamknięta zostanie nitka w kierunku centrum. Drogowcy zaczną układać ostatnią warstwę nawierzchni na jezdni w kierunku Śródmieścia. Dwukierunkowy ruch prowadzony będzie jezdnią na „nowej nitce” (zwyczajowo prowadzącą kierowców w kierunku Pruszcza Gdańskiego).

Zamknięty pozostanie  także tunel pod Forum Gdańsk (będą realizowane wyłącznie dostawy do sklepów) i wjazd z ul. Nowe Podwale Grodzkie, a także wjazd w ul. Zaroślak. Ponadto zamknięte zostaną zjazdy w ul. Toruńską i ul. Świętej Trójcy.

Nowa nawierzchnia będzie układana od wyjazdu z tunelu pod Forum Gdańsk do wysokości stacji paliw.

Taka organizacja ruchu potrwa co najmniej do poniedziałku 10 maja, ale z uwagi na warunki atmosferyczne może ulec przesunięciu.

WBG 5.6 maja 2021

Zmiany w komunikacji miejskiej:

Nieczynne będą przystanki „Zaroślak” 01 i 02 oraz „Toruńska” 01 i 02. Dodatkowo nie będzie możliwości wyjazdu z ul. Toruńskiej w ul. Okopową. Autobusy linii 108 i 118 nadal kursują na trasach objazdowych. Wciąż funkcjonuje zastępcza linia autobusowa 908.

Linia 908

W związku z zamknięciem zjazdu na ul. Zaroślak (więcej czytaj tu oraz tu), od pierwszych porannych kursów, od poniedziałku, 26.04.2021 r., uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa 908 na trasie:

  • •          Chełm Witosa – Cienista – Worcella – Styp-Rekowskiego – Reformacka – Stoczniowców – Zaroślak;
  • •          Zaroślak – Stoczniowców – Hirszfelda – Wronki – Chałubińskiego – Dragana – Witosa – Cieszyńskiego – Chełm Więckowskiego – Cieszyńskiego – Witosa – Chełm Witosa.

Linia będzie funkcjonować we wszystkie dni tygodnia - do czasu zakończenia prac

Linia 108

Od przystanku „Brama Wyżynna” 04 do przystanku „Dragana Kładka” 01 nadal obowiązuje trasa ulicami: Armii Krajowej – Sikorskiego – Dragana. W drugim kierunku, od przystanku „Worcella” 01 do przystanku „Brama Wyżynna” 05 autobusy jeżdżą ulicami: Chałubińskiego – Sikorskiego – Armii Krajowej. Na trasie objazdu czynne są wszystkie przystanki.

Linie 118, N4

Pomiędzy przystankami „Brama Wyżynna” 04 i 05 a „Worcella” 01 i 02 w obu kierunkach nadal obowiązuje trasa objazdowa ulicami: al. Armii Krajowej – Sikorskiego – Chałubińskiego. Autobusy linii N4 nie zatrzymują się na przystankach „Śródmieście SKM” 03 i 04. Pozostałe przystanki dla obu linii obowiązują.

Linie N1, 132, 154, 189, 205, 207, 256

Autobusy tych linii nie zatrzymują się na przystankach „Toruńska” 01 i 02  oraz „Zaroślak” 01 i 02.

Linie N9, N11, 106, 111

W kierunku Dolnego Miasta pomiędzy przystankami „Brama Wyżynna” 04 i „Dobra” 01 autobusy nadal jeździć będą objazdem ulicami: Podwale Przedmiejskie – Żabi Kruk. Na ul. Żabi Kruk obowiązuje tymczasowy przystanek „Muzeum Narodowe” 04.

W kierunku Dworca Głównego pomiędzy przystankami „Kamienna Grobla” 01 a „Brama Wyżynna” 05 autobusy pojadą objazdem ulicami: Toruńska – Wróbla – Łąkowa – Podwale Przedmiejskie. Zatrzymywać będą się na przystankach „Chmielna” 03 i „Żabi Kruk” 03. Dla linii nocnych będą to przystanki na żądanie.

Linie 123, 131

W kierunku Dworca Głównego pomiędzy przystankami „Brama Nizinna” 01 a „Brama Wyżynna” 03 i 05 obowiązywać będzie objazd ulicami: Żabi Kruk- Toruńska – Wróbla – Łąkowa – Podwale Przedmiejskie. Na trasie objazdowej obowiązywać będą wszystkie przystanki.

Uwaga! W przypadku niekorzystnej pogody terminy prac mogą  zostać zmienione.

 

 

 

Organizacja ruchu obowiązująca do 5 maja 2021 r.:

W związku z koniecznością ułożenia ostatniej warstwy nawierzchni na Wiadukcie Biskupia Górka, w poniedziałek 26 kwietnia od wczesnych godzin porannych (ok. godz. 4.00) zamknięta zostanie nitka wiaduktu w kierunku Pruszcza Gdańskiego.

WBG Mapa 26 04

Zamknięty zostanie także tunel pod Forum Gdańsk (będą realizowane wyłącznie dostawy do sklepów) i wjazd z ul. Nowe Podwale Grodzkie. Zjazd na ul. Zaroślak także zostanie zamknięty wraz z fragmentem przy mostku nad Kanałem Raduni. Dojazd na ul. Zaroślak będzie możliwy od strony ul. Stoczniowców lub od ul. Na Stoku.

Kierowcy będą poruszali się w relacji 1X1 po „starej nitce” wiaduktu. Nowa nawierzchnia będzie układana od wyjazdu z tunelu pod Forum Gdańsk do wysokości stacji paliw.

Taka organizacja ruchu potrwa co najmniej do piątku 30 kwietnia, ale z uwagi na warunki atmosferyczne może ulec przesunięciu. Od 30 kwietnia planowane jest układanie nawierzchni na „starej nitce” wiaduktu i na zjeździe w ul. Toruńską, o czym będziemy informowali w kolejnym komunikacie.

Zmiany w komunikacji miejskiej:

W związku z powyższym obowiązywać będzie następująca organizacja komunikacji autobusowej:

Linia 108

Od przystanku „Brama Wyżynna” 04 do przystanku „Dragana Kładka” 01 obowiązywać będzie trasa ulicami: Armii Krajowej – Sikorskiego – Dragana. W drugim kierunku, od przystanku „Worcella” 01 do przystanku „Brama Wyżynna” 05 autobusy pojadą ulicami: Chałubińskiego – Sikorskiego – Armii Krajowej. Na trasie objazdu obowiązywać będą wszystkie przystanki.

Linie 118, N4

Pomiędzy przystankami „Brama Wyżynna” 04 i 05 a „Worcella” 01 i 02 w obu kierunkach obowiązywać będzie trasa objazdowa ulicami: al. Armii Krajowej – Sikorskiego – Chałubińskiego. Autobusy linii N4 nie zatrzymają się na przystankach „Śródmieście SKM” 03 i 04. Pozostałe przystanki dla obu linii będą obowiązywać.

Linie 132, 154, 189, 256, N1

Autobusy tych linii nie będą zatrzymywać się na przystankach „Toruńska” 02  i „Zaroślak” 01 i 02.

Linie 205, 207

Brak obsługi przystanku „Toruńska” 02.

Linie 106, 111, N9, N11

W kierunku Dolnego Miasta pomiędzy przystankami „Brama Wyżynna” 04 i „Dobra” 01 autobusy zostaną skierowane objazdem ulicami: Podwale Przedmiejskie – Żabi Kruk. Na ul. Żabi Kruk obowiązywać będzie tymczasowy przystanek „Muzeum Narodowe” 04.

Zastępcza linia autobusowa 908 będzie funkcjonować na trasie:

  • Chełm Witosa – Cienista – Worcella – Styp-Rekowskiego – Reformacka – Stoczniowców – Zaroślak;
  • Zaroślak – Stoczniowców – Hirszfelda – Wronki – Chałubińskiego – Dragana – Witosa – Cieszyńskiego – Chełm Więckowskiego – Cieszyńskiego – Witosa – Chełm Witosa.

Więcej szczegółów na temat zmian w komunikacji miejskiej na stronie ZTM.

Inwestycja jest ważnym etapem przebudowy Traktu św. Wojciecha, elementem docelowego układu drogowego w ciągu DK91 dochodzącej do portu morskiego (Nowego Portu) i łączącej Pomorze z południem kraju. Głównym wykonawcą robót jest firma Budimex S.A., z którą podpisano umowę w marcu 2018 r. Prace na budowie zakończą się w połowie 2021 roku.  Inwestycja dofinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.