Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Piękny Ratusz Oruński otwarty

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

 

EFRR

Zakończyliśmy przebudowę  dawnego Ratusza przy ul. Gościnnej 1 w ramach projektu "Rewitalizacja Oruni".


  Celem rewitalizacji i przebudowy budynku oprócz zabezpieczenia obiektu było stworzenie miejsca dla prowadzenia działań społecznych i kulturowych.

W dawnym Ratuszu działać będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Przewidziano tam także utworzenie siedziby Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech – Lipce. Mieszkańców Oruni ucieszy fakt, że w tym miejscu powstanie biblioteka.  Wnętrze budynku zostało przebudowane tak, by został on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dawny Oruński Ratusz to budynek zbudowany w stylu gotyckim, pochodzący z 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter – patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku budynek stoi niezagospodarowany.

Zamówienie dofinansowane było w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.  Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Wykonawca inwestycji: Ecozet
Czas realizacji: maj 2020 - listopad 2021 r.
Koszt realizacji: ok. 5,8 ,mln zł

Widok przed realizacją zadania

DSC06644

Widok po zakończeniu zadania

RatuszOrunski 16 12 21 70

Aktualizacja, 09.11.2021 r.

 Trwa montowanie wyposażenia obiektu. Zamontowano oświetlenie zewnętrzne obiektu. Podświetlono napis "Ratusz Oruński".

RatuszOrunia 05 11 21 3

Load More

Aktualizacja, 05.10.2021 r.

Wewnątrz obiektu trwają prace wykończeniowe i porządkowe.

RatuszOrunia 04 10 21 42

Aktualizacja, 27.08.2021 r.

 Teren budowy wizytowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Aktualizacja, 6.08.2021 r.

Prace koncentrują się wewnątrz obiektu, gdzie kontynuowane są roboty wykończeniowe i malarskie.

RatuszOrunia 05 08 21 2

Load More

Aktualizacja, 8.07.2021 r.

Wewnątrz obiektu prowadzone są prace wykończeniowe. Ponadto trwa porządkowanie terenu wokół obiektu.

rat

Load More

Aktualizacja, 9.06.2021 r.

Zakończono prace przy wykonywaniu nowej elewacji i płaskorzeźb. Obecnie roboty koncentrują się wewnątrz obiektu, gdzie trwają prace malarskie.

rat

Load More

Aktualizacja, 4.05.2021 r.

Zakończono prace związane z budową dachu. Ukończono  także prace związane z wykonaniem elewacji 3 ścian obiektu. Prace koncentrują się wewnątrz ratusza, gdzie wykonawca prowadzi prace instalacyjne.

rat1Aktualizacja, 10.03.2021 r.

Na terenie budowy kontynuowane są wielobranżowe prace instalacyjne i wylewanie posadzek. Trwa zagospodarowanie poddasza, w tym wznoszenie ścianek działowych.  Trwają prace wykończeniowe przy elewacji frontowej ratusza.

Ratusz 2

Load More

Aktualizacja, 8.02.2021 r.

W ratuszu wstawione nowe okna. Trwa przebudowa poddasza obiektu. W całym gmachu prowadzone są prace instalacyjne.

rat

Load More

Aktualizacja, 14.01.2021 r.

Budowę odwiedziła w czwartek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Z kolei Alen Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji ocenił efekty zagospodarowania dwóch skwerów w dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce.

  • Decyzja o dostosowaniu Ratusza na nowe potrzeby zapadła w roku 2016, podczas konsultacji nad założeniami Gminnego Programu Rewitalizacji. Mieszkańcy Oruni wskazali, jakie usługi można wprowadzić w to miejsce. I tak, słuchając ich głosu w swoich murach Ratusz będzie mieścił filię Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Radę Dzielnicy Orunia, Św. Wojciech, Lipce oraz pomieszczenia na działania społeczne, prowadzone przez organizacje pozarządowe. Mam nadzieję, że będzie to tętniąca życiem przestrzeń oraz miejsce spotkań i integracji mieszkańców – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
  • Na terenie budowy zakończono prace związane z budową dachu. Kontynuowane są prace związane z wykonaniem nowej elewacji. Wewnątrz obiektu prowadzone są prace instalacyjne i malarskie – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

ratusz orunia 010 1200x799

Zdjęcia: Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Aktualizacja, 22.12.2020 r.

Zakończono prace związane z budową dachu. Kontynuowane są prace związane z wykonaniem elewacji. W  najbliższym czasie planowany jest montaż okien. Wewnątrz obiektu prowadzone są prace instalacyjne i malarskie.

rat3

Load More

Aktualizacja 25.11.2020 r.

Na terenie budowy trwają prace dekarskie. Przebudowywane jest poddasze obiektu. Zrywane są posadzki. Ściany wewnątrz obiektu zostały wzmocnione.

rat

Load More

Aktualizacja, 27.10.2020 r.

Na ratuszu zawisła w piątek "wiecha". Wykonawca wykonał więźbę dachową. Kontynuowane są prace wewnątrz obiektu. Montowana jest nowa instalacja elektryczna. Zabezpieczane są ściany nośne obiektu.

wiecha 2

Aktualizacja, 16.09.2020 r.

Rozebrano dach budynku, który będzie teraz wykonywany na nowo. Przebudowane zostanie całe poddasze obiektu, w którym znajdą się nowe pomieszczenia. Dach obiektu będzie odtworzony i pokryty dachówką. Jednocześnie prowadzona jest renowacja elewacji ratusza i wzmocnienie konstrukcji gmachu. Wykonywane są także izolacje ścian fundamentowych i rozbiórki wewnątrz budynku. Zdemontowano stare instalacje  sanitarne i elektryczne i w ich miejsce trwa montaż nowych. Podczas prac natrafiono na starą syrenę policyjną, która zostanie wyeksponowana na kopule budynku.

ratusz

Load More

Aktualizacja, 18.08.2020 r.

Na terenie budowy kontynuowane są prace rozbiórkowe.

RatuszGoscinna 08 20 19

Aktualizacja, 17.07.2020 r.

Wykonawca kontynuuje prace rozbiórkowe w budynku. Zrywane są stare tynki i posadzki w kolejnych pomieszczeniach.

gos4

Load More

Aktualizacja, 17.06.2020 r.

Wykonawca prac ogrodził teren wokół budynku. Prace koncentrują się wewnątrz ratusza. Wyburzono część ścian działowych. Ustawiono lewary podtrzymujące stropy. Zrywane są posadzki i tynki.

XZOI6917

 

Aktualizacja, 25.05.2020 r.

Wykonawcą prac związanych z przebudową Ratusza jest firma ECOZET Sp.z.o.o, która zrealizuje zadanie za ok. 5,9 mln złotych. Inwestycja zakończy się we wrześniu 2021 r.

Aktualizacja, 3.03.2020 r.

3 marca poznaliśmy oferty w przetargu na realizację zadania. Wpłynęło 6 ofert, z których najniższa opiewa na 5.843.797,97 zł. Miasto na realizację zadania zabezpieczyło 4,5 mln złotych. Oferty są obecnie analizowane pod względem formalno-prawnym.

Aktualizacja, 14.01.2020 r.

13 stycznia ogłoszono przetarg na przebudowę budynku dawnego Ratusza przy ul. Gościnnej 1. Prace mają potrwać do września 2021 r.

Aktualizacja, 5.10.2018 r.

4 października podpisano umowę na opracowanie dokumentacji na remont i adaptację dawnego Ratusza przy ul. Gościnnej 1. Przetarg wygrała firma Kremer Graf. Prace nad dokumentacją mają zakończyć się w lipcu 2019 roku.