Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Budowa przejścia dla pieszych przy Bramie Wyżynnej

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Trwa realizacja zadania związanego z  budową przejścia dla pieszych na wysokości Bramy Wyżynnej.

 To już kolejna z inwestycji w ramach których m.in. na ulicach Głównego Miasta powstają przejścia dla pieszych.

Przejście naziemne nie tylko zwiększy bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, ale jest także częścią sukcesywnie realizowanej polityki miasta, przywrócenia Śródmieścia pieszym. Dotychczas powstało już m.in. skrzyżowanie na Podwalu Przedmiejskim na wysokości ulicy Łąkowej i kolejne na ulicy Chmielnej.

Nowe przejście sterowane będzie sygnalizacją świetną. Aby ułatwić dostęp do przejścia przebudowane zostaną także przystanki tramwajowe, kosztem zawężenia jezdni w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Wykonane zostaną również chodniki w okolicy przejścia, a także przebudowana będzie zatoka autobusowa od strony Forum Gdańsk.

W ramach przebudowy realizowana jest także modernizacja nawierzchni jezdni w ul. Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej, stanowiącej kontynuację zakresu prac realizowanych w ramach budowy Wiaduktu Biskupia Górka, do okolic skrzyżowania z ul. Hucisko.

Natomiast na jezdni w kierunku Gdyni, przebudowany jest umożliwiający „zawrotkę”, pas do skrętu w lewo znajdujący się na wysokości gmachu Narodowego Banku Polskiego.

Termin realizacji: grudzień 2021 r.

Brama Wyzynna

Aktualizacja, 01.09.2021 r.

Na terenie budowy trwają prace rozbiórkowe, wykonawca robót przystąpił również do wykonania izolacji tunelu.  

BramaWyzynna 02 09 21 19

Aktualizacja, 13.08.2021 r.

W pobliżu Bramy Wyżynnej zrywana jest nawierzchnia jezdni na lewych pasach Wałów Jagiellońskich. Ruch odbywa się dwoma  prawymi pasami.

Brama Wyzynna1 4

Aktualizacja, 9.08.2021 r.

Zajęta zostanie lewa strona jezdni w kierunku Pruszcza Gdańskiego, a ruch pojazdów odbywać się będzie dwoma zawężonymi pasami ruchu (w tym po pasie zatoki autobusowej) oraz wskazanymi wyprzedzająco objazdami. Przystanki autobusowe znajdujące się przy centrum handlowym zostaną przeniesione kilkanaście metrów dalej w kierunku Biskupiej Górki.

Dodatkowo, z uwagi na wykonywanie prac w tunelu pod Węzłem Unii Europejskiej i konieczność zachowania tam bezpiecznego miejsca dla prowadzenia ruchu, w poziomie „0” węzła w rejonie budynku Forum, otwarty zostanie przejazd na wprost w relacji do Pruszcza Gdańskiego. Ponadto, objazdy dla ruchu ogólnego poprowadzone będą ulicą 3 Maja oraz tunelem pod Forum Gdańsk.

Brama Wyzynna 04 08 21b OpenStreetMap

Aktualizacja, 5.08.2021 r.

Rozpoczęto prace przy budowie przejścia i remoncie fragmentu Wałów Jagiellońskich. Trwa rozbiórka nawierzchni prawego pasa jezdni.

BramaWyzynna 05 08 21 2

Aktualizacja, 2.08.2021 r.

Od wtorku, 3 sierpnia przez okres około tygodnia jezdnia ulicy Wały Jagiellońskie w stronę Pruszcza Gdańskiego  zostanie zawężona do dwóch pasów ruchu. Wyłączony z ruchu zostanie prawy skrajny pas jezdni, na ok. 100-metrowym odcinku od węzła Hucisko.  Ponadto wydłużona zostanie zatoka autobusowa, tak aby peron w całości był  dostępny. W ramach tego etapu organizacji przewidziano także zawężenie chodnika przy zatoce autobusowej.

Dodatkowo, w ramach inwestycji od czwartku, 5 sierpnia na stałe zamknięty zostanie lewoskręt i zawrotka znajdujący się na jezdni w kierunku Wrzeszcza na wysokości ulicy Wojciecha Bogusławskiego.

Mapa Brama Wyzynna 3.08 n

 

Zawrotka Brama mapa 5.08

Aktualizacja, 27.05.2021 r.

Podpisano umowę z firmą Eurovia Polska S.A. Koszt prac to niecałe 5,8 mln złotych. Prace potrwają do końca grudnia 2021 r.

Aktualizacja, 7.04.2021 r.

W środę, 7 kwietnia poznaliśmy oferty w przetargu dotyczącego  przywrócenia przejścia naziemnego dla pieszych z dodatkowym przejazdem rowerowym przez ul. Wały Jagiellońskie, na wysokości Bramy Wyżynnej.

Zakres zadania został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy budowy przejścia naziemnego, druga remontu fragmentu Wałów Jagiellońskich. Na pierwszy element zadania  zarezerwowano w budżecie 1 735 000 zł brutto. Drugą część zamówienia wyceniono na 4 626 000 zł brutto. Łącznie na obie części zadania zarezerwowano środki w wysokości 6 361 000 zł brutto. Wpłynęły trzy oferty, które są obecnie analizowane.

  1. EUROVIA POLSKA S.A. - łącznie 5.772.374,77  zł
  2. Firma Budowlano – Drogowa MTM S.A. – łącznie 5.849.860,00 zł
  3. WPRD GRAVEL Sp. z o.o. – łącznie 5 999 968,70 zł

Aktualizacja, 5.03.2021 r.

Ogłoszono przetarg na budowę przejścia naziemnego przy Bramie Wyżynnej. Otwarcie ofert zaplanowano na 22 marca. Termin realizacji określono na 7 miesięcy od daty podpisania umowy.