Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Budowa przejścia dla pieszych przy Bramie Wyżynnej

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Trwa realizacja zadania związanego z  budową przejścia dla pieszych na wysokości Bramy Wyżynnej.

 To już kolejna z inwestycji w ramach których m.in. na ulicach Głównego Miasta powstają przejścia dla pieszych.

Przejście naziemne nie tylko zwiększy bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, ale jest także częścią sukcesywnie realizowanej polityki miasta, przywrócenia Śródmieścia pieszym. Dotychczas powstało już m.in. skrzyżowanie na Podwalu Przedmiejskim na wysokości ulicy Łąkowej i kolejne na ulicy Chmielnej.

Nowe przejście sterowane będzie sygnalizacją świetną. Aby ułatwić dostęp do przejścia przebudowane zostaną także przystanki tramwajowe, kosztem zawężenia jezdni w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Wykonane zostaną również chodniki w okolicy przejścia, a także przebudowana będzie zatoka autobusowa od strony Forum Gdańsk.

W ramach przebudowy realizowana jest także modernizacja nawierzchni jezdni w ul. Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej, stanowiącej kontynuację zakresu prac realizowanych w ramach budowy Wiaduktu Biskupia Górka, do okolic skrzyżowania z ul. Hucisko.

Natomiast na jezdni w kierunku Gdyni, przebudowany jest umożliwiający „zawrotkę”, pas do skrętu w lewo znajdujący się na wysokości gmachu Narodowego Banku Polskiego.

Termin realizacji: koniec grudnia  2021 r.

Brama Wyzynna

 Aktualizacja, 3.12.2021 r.

Podpisano aneks wydłużający roboty drogowe do końca grudnia 2021 r. W październiku na terenie budowy, podczas prowadzenia robót ziemnych, natrafiono na pozostałości elementów historycznej zabudowy. Odkrycie to skutkowało tymczasowym wstrzymaniem prac i koniecznością przeprowadzenia badań archeologicznych. Po konsultacjach z konserwatorem zabytków uzgodniono, aby odkryte relikty architektury zachować. Wymusiło to konieczność zmiany technologii robót, a co za tym idzie opracowanie zamiennej dokumentacji, która umożliwia zachowanie odkrytych podczas prac elementów. Do czasu opracowania zamiennej dokumentacji wykonawca mógł prowadzić jedynie prace niekolidujące z odkryciami. Wspomniane okoliczności wpłynęły na zakładany w umowie harmonogram robót i uniemożliwiły działanie wykonawcy w obszarach odkrytych reliktów, które zgodnie z zaleceniami konserwatora zostały zinwentaryzowane i zasypane.  Zaawansowanie prac jest znaczne, roboty cały czas postępują. Dokładamy wszelkich starań, aby w tym roku udało się wykonać jak największy zakres prac, ale jesteśmy uzależnieni od warunków pogodowych.  Zaktualizowany harmonogram robót zakłada,  aby w tym roku wykonać nawierzchnię bez ostatniej warstwy ścieralnej, która ułożona zostanie przy niezbędnych warunkach atmosferycznych dla technologii tych robót. 

 

Aktualizacja, 24.11.2021 r.

W nocy z czwartku na piątek (25 - 26.11) planowane są prace związane z wykonaniem systemu sterowania sygnalizacją przy Bramie Wyżynnej.

W związku z powyższym w godzinach 21:00 - 06:00  na ul. Wały Jagiellońskie wyłączony z ruchu będzie skrajny lewy pas jezdni w kierunku Wrzeszcza. Utrudnienia będą występowały na wysokości ul. Bogusławskiego i budynku LOT-u.

Brama Wyzynna 25 11 21 Mapa

Aktualizacja, 16.11.2021 r.

Kontynuowane są prace ziemne. Ponadto zerwano część nawierzchni przy wjeździe na ul. Bogusławskiego.

BramaWyzynna 15 11 21 3

 

Load More
 

Aktualizacja, 20.10.2021 r.

Wykonano nową nawierzchnię dwóch skrajnych lewych pasów. Rozebrano nawierzchnię prawego pasa i zatoki autobusowej.

BramaWyzynna 20 10 21 8

Load More

 

Aktualizacja, 8.10.2021 r.

We wtorek, 12 października w godzinach porannych planowane jest wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na Wałach Jagiellońskich w pobliżu Bramy Wyżynnej. Zmiany będą obowiązywały przez około miesiąc.

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu prac,  zajęta zostanie prawa strona jezdni w kierunku Pruszcza Gdańskiego oraz przebudowana zostanie zatoka autobusowa wraz z chodnikami na odcinku od węzła Hucisko do końca istniejącej zatoki autobusowej.

Ruch  pojazdów będzie się odbywał lewą stroną jezdni po 2 zawężonych pasach na odcinku od Huciska do końca zatoki autobusowej. 

Otwarte zostaną 2 pasy  w kierunku Pruszcza Gdańskiego pod wiaduktem Unii Europejskiej. Ponadto będzie możliwość wjazdu na estakadę oraz skrętu w al. Armii Krajowej. Zarówno w obszarze roboczym, jak też na trasie objazdu skorygowane zostaną programy sygnalizacji świetlnych.

Przystanki komunikacji miejskiej pozostają tymczasowo na chodnikach pod centrum handlowym, natomiast przystanki komunikacji podmiejskiej zostaną tymczasowo przeniesione w miejsce przystanków komunikacji miejskiej na chodnikach pod Forum Gdańsk.  Na węźle Unii Europejskiej na poziomie „0” możliwy będzie przejazd na wprost w relacji do Pruszcza Gdańskiego tylko dla autobusów. 

Brama Wyzynna 12.10

 

 

Aktualizacja, 27.09.2021 r.

Trwa układanie warstw podbudowy na fragmencie Wałów Jagiellońskich. Na części zakresu zrywana jest stara nawierzchnia.

BramaWyzynna 24 09 21 17

Aktualizacja, 01.09.2021 r.

Na terenie budowy trwają prace rozbiórkowe, wykonawca robót przystąpił również do wykonania izolacji tunelu.  

BramaWyzynna 02 09 21 19

Aktualizacja, 13.08.2021 r.

W pobliżu Bramy Wyżynnej zrywana jest nawierzchnia jezdni na lewych pasach Wałów Jagiellońskich. Ruch odbywa się dwoma  prawymi pasami.

Brama Wyzynna1 4

Load More

Aktualizacja, 9.08.2021 r.

Zajęta zostanie lewa strona jezdni w kierunku Pruszcza Gdańskiego, a ruch pojazdów odbywać się będzie dwoma zawężonymi pasami ruchu (w tym po pasie zatoki autobusowej) oraz wskazanymi wyprzedzająco objazdami. Przystanki autobusowe znajdujące się przy centrum handlowym zostaną przeniesione kilkanaście metrów dalej w kierunku Biskupiej Górki.

Dodatkowo, z uwagi na wykonywanie prac w tunelu pod Węzłem Unii Europejskiej i konieczność zachowania tam bezpiecznego miejsca dla prowadzenia ruchu, w poziomie „0” węzła w rejonie budynku Forum, otwarty zostanie przejazd na wprost w relacji do Pruszcza Gdańskiego. Ponadto, objazdy dla ruchu ogólnego poprowadzone będą ulicą 3 Maja oraz tunelem pod Forum Gdańsk.

Brama Wyzynna 04 08 21b OpenStreetMap

Aktualizacja, 5.08.2021 r.

Rozpoczęto prace przy budowie przejścia i remoncie fragmentu Wałów Jagiellońskich. Trwa rozbiórka nawierzchni prawego pasa jezdni.

BramaWyzynna 05 08 21 2

Load More

Aktualizacja, 2.08.2021 r.

Od wtorku, 3 sierpnia przez okres około tygodnia jezdnia ulicy Wały Jagiellońskie w stronę Pruszcza Gdańskiego  zostanie zawężona do dwóch pasów ruchu. Wyłączony z ruchu zostanie prawy skrajny pas jezdni, na ok. 100-metrowym odcinku od węzła Hucisko.  Ponadto wydłużona zostanie zatoka autobusowa, tak aby peron w całości był  dostępny. W ramach tego etapu organizacji przewidziano także zawężenie chodnika przy zatoce autobusowej.

Dodatkowo, w ramach inwestycji od czwartku, 5 sierpnia na stałe zamknięty zostanie lewoskręt i zawrotka znajdujący się na jezdni w kierunku Wrzeszcza na wysokości ulicy Wojciecha Bogusławskiego.

Mapa Brama Wyzynna 3.08 n

 

Zawrotka Brama mapa 5.08

Aktualizacja, 27.05.2021 r.

Podpisano umowę z firmą Eurovia Polska S.A. Koszt prac to niecałe 5,8 mln złotych. Prace potrwają do końca grudnia 2021 r.

Aktualizacja, 7.04.2021 r.

W środę, 7 kwietnia poznaliśmy oferty w przetargu dotyczącego  przywrócenia przejścia naziemnego dla pieszych z dodatkowym przejazdem rowerowym przez ul. Wały Jagiellońskie, na wysokości Bramy Wyżynnej.

Zakres zadania został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy budowy przejścia naziemnego, druga remontu fragmentu Wałów Jagiellońskich. Na pierwszy element zadania  zarezerwowano w budżecie 1 735 000 zł brutto. Drugą część zamówienia wyceniono na 4 626 000 zł brutto. Łącznie na obie części zadania zarezerwowano środki w wysokości 6 361 000 zł brutto. Wpłynęły trzy oferty, które są obecnie analizowane.

  1. EUROVIA POLSKA S.A. - łącznie 5.772.374,77  zł
  2. Firma Budowlano – Drogowa MTM S.A. – łącznie 5.849.860,00 zł
  3. WPRD GRAVEL Sp. z o.o. – łącznie 5 999 968,70 zł

Aktualizacja, 5.03.2021 r.

Ogłoszono przetarg na budowę przejścia naziemnego przy Bramie Wyżynnej. Otwarcie ofert zaplanowano na 22 marca. Termin realizacji określono na 7 miesięcy od daty podpisania umowy.