Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Budowa przejścia dla pieszych przy Bramie Wyżynnej

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Przygotowujemy się do realizacji zadania związanego z  budową przejścia dla pieszych na wysokości Bramy Wyżynnej. To już kolejna z inwestycji w ramach których m.in. na ulicach Głównego Miasta powstają przejścia dla pieszych.

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg dotyczący przywrócenie przejścia naziemnego dla pieszych z dodatkowym przejazdem rowerowym przez ul. Wały Jagiellońskie, na wysokości Bramy Wyżynnej.  Przejście naziemne nie tylko zwiększy bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, ale jest także częścią sukcesywnie realizowanej polityki miasta, przywrócenia Śródmieścia pieszym. Dotychczas powstało już m.in. skrzyżowanie na Podwalu Przedmiejskim na wysokości ulicy Łąkowej i kolejne na ulicy Chmielnej.

Nowe przejście sterowane będzie sygnalizacją świetną. Aby ułatwić dostęp do przejścia przebudowane zostaną także przystanki tramwajowe, kosztem zawężenia jezdni w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Wykonane zostaną również chodniki w okolicy przejścia, a także przebudowana będzie zatoka autobusowa od strony Forum Gdańsk.

W ramach przebudowy planowana jest także modernizacja nawierzchni jezdni w ul. Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej, stanowiącej kontynuację zakresu prac realizowanych w ramach budowy Wiaduktu Biskupia Górka, do okolic skrzyżowania z ul. Hucisko. Natomiast na jezdni w kierunku Gdyni, przebudowany zostanie umożliwiający „zawrotkę”, pas do skrętu w lewo znajdujący się na wysokości gmachu Narodowego Banku Polskiego. Decyzja o tym, czy oprócz budowy przejścia dla pieszych wyremontowany zostanie także fragment Wałów Jagiellońskich jest uzależniona od wysokości złożonych ofert.

Termin realizacji: 7 miesięcy od daty podpisania umowy

Brama Wyzynna

 Aktualizacja, 7.04.2021 r.

W środę, 7 kwietnia poznaliśmy oferty w przetargu dotyczącego  przywrócenia przejścia naziemnego dla pieszych z dodatkowym przejazdem rowerowym przez ul. Wały Jagiellońskie, na wysokości Bramy Wyżynnej.

Zakres zadania został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy budowy przejścia naziemnego, druga remontu fragmentu Wałów Jagiellońskich. Na pierwszy element zadania  zarezerwowano w budżecie 1 735 000 zł brutto. Drugą część zamówienia wyceniono na 4 626 000 zł brutto. Łącznie na obie części zadania zarezerwowano środki w wysokości 6 361 000 zł brutto. Wpłynęły trzy oferty, które są obecnie analizowane.

  1. EUROVIA POLSKA S.A. - łącznie 5.772.374,77  zł
  2. Firma Budowlano – Drogowa MTM S.A. – łącznie 5.849.860,00 zł
  3. WPRD GRAVEL Sp. z o.o. – łącznie 5 999 968,70 zł

Aktualizacja, 5.03.2021 r.

Ogłoszono przetarg na budowę przejścia naziemnego przy Bramie Wyżynnej. Otwarcie ofert zaplanowano na 22 marca. Termin realizacji określono na 7 miesięcy od daty podpisania umowy.