Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Przebudowa al. Legionów w Gdańsku poprzez wydzielenie trasy rowerowej na odcinku od ul. Kościuszki do Placu ks. Bronisława Komorowskiego

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

 

RPO EFRR

Gdańsk inwestuje w infrastrukturę rowerową. Kolejnym zadaniem na rowerowej mapie miasta będzie przebudowa al. Legionów w Gdańsku poprzez wydzielenie trasy rowerowej na odcinku od ul. Kościuszki do Placu ks. Bronisława Komorowskiego.

Ścieżka biec będzie po prawej stronie al. Legionów, jadąc z Placu ks. Bronisława Komorowskiego w kierunku Zaspy. Na Placu ks. Komorowskiego wprowadzone zostaną 3 nowe przejazdy rowerowe przez istniejące wloty ulic Chrobrego, Wyspiańskiego oraz Mickiewicza. Przejazdy te zlokalizowano po wewnętrznej stronie skrzyżowania równolegle do przejść dla pieszych. Nowe przejazdy dla rowerów postanowiono podkreślić pokrywając istniejącą jezdnię czerwoną farbą.

Na odcinku od Placu ks. Bronisława do posesji przy al. Legionów 11A w związku z ograniczeniami terenowymi, koniecznością uwzględnienia ruchu pieszych oraz budowy miejsc postojowych trasę rowerową zaprojektowano w postaci ciągu pieszo-rowerowego. Ta część ścieżki wykonana zostanie z płyt betonowych. Wzdłuż ciągu zaprojektowano 3 zatoki postojowe dla samochodów osobowych. Miejsca postojowe zaprojektowano w układzie równoległym.

Na dalszym odcinku, od al. Legionów 11A do skrzyżowania z ul. Kościuszki zostanie wydzielona odrębna trasa rowerowa, oddzielona od ruchu pieszych. Ten fragment ścieżki wykonany zostanie z nawierzchni bitumicznej. Trasa rowerowa, która biec będzie przy ulicy, zostanie odseparowana od jezdni opaską wynoszącą od 0,5 m do 1 m. Tam gdzie opaska wynosić będzie 0,5m krawężnik wyniesiony zostanie na 16 cm. W pozostałych przypadkach wprowadzone zostaną słupki wygrodzeniowe. Przy wyjściu ze szkoły, aby uniemożliwić wbieganie dzieci na ścieżkę rowerową pojawią się barierki. Projekt zakłada także przebudowę chodnika.

Spore zmiany czekają także plac przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki, który zyska zieleń i żwirową alejkę. W tym miejscu pojawi się roślinność i ławki, a przy pawilonach handlowych ustawione zostaną stojaki na rowery. Trasa rowerowa będzie omijać plac.

Zakończenie robót przewidziano na IV kwartał 2019 roku. Zamówienie będzie realizowane z wykorzystaniem środków unijnych i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu: „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”.

Aktualizacja

Przetarg na realizację zadania wygrała firma WPRD Gravel. Umowę podpisano w listopadzie 2018 roku. Termin realizacji to listopad 2019 r. Koszt inwestycji to niecałe 6 mln złotych.