Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Umowa na dokończenie szklenia oliwskiej palmiarni podpisana

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

Umowa na dokończenie szklenia oliwskiej palmiarni podpisana

Od Listopad 06, 2019 07:58 aż Listopad 06, 2019 23:58
Wysłany przez Zespół Komunikacji Społecznej

W poniedziałek, 4 listopada podpisano umowę na dokończenie szklenia palmiarni w Parku Oliwskim. Prace potrwają 9 miesięcy od daty podpisania umowy. Koszt inwestycji to 8,5 mln złotych. Podczas prac znajdujący się w palmiarni daktylowiec będzie pod opieką botanika.

Umowa dotycząca przeszklenia całego obiektu i montażu instalacji odgromowej została podpisana. Przetarg na realizację zadania wygrała firma WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic. Koszt inwestycji to 8,5 mln złotych. Wspomniane przedsiębiorstwo specjalizuje się w punktowym mocowaniu szkła i posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych zadań, m.in. Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie czy Port Łódź. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy 13 listopada. W kolejnych tygodniach trwać będą szczegółowe pomiary, które są koniecznie do złożenia zamówienia na szkło. Właściwe prace rozpoczną się w połowie I kwartału 2020 roku. Wykonawca będzie pielęgnował daktylowiec w czasie prowadzenia prac. Obecnie nad zapewnieniem roślinności właściwych warunków również  czuwa botanik.

Nowy wykonawca szklenia 

Projekt rotundy poddano dodatkowym analizom wytrzymałości konstrukcji na obciążenia wiatrem.  Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, iż w celach dodatkowego zabezpieczenia nietypowej bryły rotundy, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. W tym celu opracowana została zamienna dokumentacja projektowa, która określiła nowe parametry konstrukcji.

Z uwagi na stopień zaangażowania robót oraz technologię szklenia, Zamawiający w porozumieniu z wykonawcą robót, zdecydował iż prace związane z oszkleniem obiektu wykonywać będzie  firma wyspecjalizowana w tej dziedzinie, a umowa z pierwszym wykonawcą została rozwiązana.   Ogłoszono przetarg na szklenie obiektu, który jednak został unieważniony. Wpłynęła wówczas jedna oferta, która była zbyt wysoka. Firmy zajmujące się szkleniem obiektów nie przystąpiły do poprzedniego postępowania, gdyż zakres prac był zbyt szeroki i wykraczał poza ich specjalizację. Zdecydowano zatem o ograniczeniu zakresu robót. W nowym postępowaniu nie ujęto m.in. montażu monitoringu i sterowania okien czy budowy oczka wodnego.

Co zmieni się w Parku Oliwskim?

Zakończyły się prace związane z wykonaniem budynku socjalno – technicznego, będącego II etapem rewitalizacji i przebudowy kompleksu budynków palmiarni. Oprócz zaplecza socjalnego, w budynku znajdują się również ogólnodostępne, bezpłatne toalety oraz węzeł ciepła, niezbędny  do utrzymania odpowiedniej temperatury w palmiarni.

- Ponadto, jeszcze w tym roku planujemy ogłosić przetarg na realizację III etapu,   związaną z przebudową  Oranżerii - informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Co ważne, to właśnie z oranżerii będziemy przechodzić do rotundy, w której znajduje się 180 letnia palma - dodaje szef DRMG.

Pozdrawiam,