Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Linia tramwajowa Stogi

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

 logo rzeczpospolita

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przystąpiła do realizacji zadania związanego z przebudową infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku w ramach GPKM - Etap IVa.

 Realizacja inwestycji podzielona została na trzy odcinki. Pierwszy z nich obejmuje ul. Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby. Drugi odcinek dotyczy ul. Stryjewskiego od skrzyżowania z ul. Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli ”Pasanil". Natomiast ostatni odcinek obejmuje ul. Nowotną od ul. Kruczej do pętli "Stogi Plaża". W ramach inwestycji przebudowany zostanie również układ drogowy wraz z chodnikami, zjazdami i ciągami pieszo-rowerowymi. Dzięki realizacji tej inwestycji dojazd na plażę na Stogach będzie zdecydowanie przyjemniejszy i bardziej komfortowy.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROJEKCIE >>>

Zakres zamówienia obejmuje:
a) przebudowę istniejącego torowiska tramwajowego wraz z budową nowego systemu odwodnienia torowiska (drenaż); przebudowę przystanków tramwajowych;
b) wykonanie sterowania i ogrzewania rozjazdów;
c) przebudowę istniejącego układu drogowego wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi;
d) budowę, przebudowę lub zabezpieczenie istniejących sieci: wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, gazowej i ciepłowniczej;
e) przebudowę istniejącego przepustu na rowie melioracyjnym „Kanał K”;
f) przebudowę linii kablowych SN-15kV i nN-0,4kV i oświetlenia ulicznego;
g) przebudowę tramwajowej sieci trakcyjnej;
h) budowę i przebudowę sygnalizacji świetlnych na przebudowywanych skrzyżowaniach;
i) budowę kanału technologicznego;
j) przebudowę sieci teletechnicznych;
k) budowę monitoringu wizyjnego Sieci TRISTAR i systemu informacji pasażerskiej;
l) budowę budynku socjalnego i budynku socjalnego połączonego z toaletą publiczną;
m) rozbiórkę istniejącego budynku socjalnego;
n) budowę elementów małej architektury;
o) zagospodarowanie zieleni
p) docelową organizację ruchu.


mat. UM Gdańsk


Główny serwis Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: www.pois.gov.pl
Elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej:http://www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci

Mechanizm zgłaszania potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych w wykorzystaniu środków unijnych:
Informacje szczegółowe: www.cupt.gov.pl
Formularz na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju: www.mrr.gov.pl
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualizacja, 26.03.2020 r.

Trwają prace przy budowie ścieżki rowerowej i budowie chodnika pomiędzy ul. Kruczą i Rozłogi. Roboty koncentrują się na środkowym odcinku, gdzie budowane jest torowisko i układana jest kostka kamienna. Ustawiane są "bramki" podtrzymujące szyny i przygotowywane są kolejne etapy pod zabetonowanie płyty torowiska. Na ul. Wrzosy trwają prace sanitarne związane z kanalizacja deszczową. Jednocześnie na Pasanilu trwają prace przy budowie pomieszczenia socjalnego dla motornicznych.

StogiLT 03 20 50

Aktualizacja 11.03.2020 r.

W nocy z 11 na 12 marca (z środy na czwartek) ok. godz. 00:01, planowane jest wprowadzenie nowej organizacji ruchu na ul. Nowotnej w rejonie ul. Rozłogi i ul. Kruczej.

Otwarty dla ruchu zostanie ok. 200 m odcinek ul. Nowotnej, od ul. Rozłogi do ul. Kruczej, na którym obowiązywać będzie ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Zamknięte zostanie połączenie ul. Nowotnej z ul. Kruczą. Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie przez okres ok. 2 miesięcy. O kolejnych zmianach będziemy informować z wyprzedzeniem. Wprowadzona zmiana w ruchu umożliwi wykonanie instalacji podziemnych w rejonie skrzyżowania Nowotna – Krucza.  

 Stogi 11.12 03 .2020

 Aktualizacja, 6.03.2020 r.

Obecnie na pierwszym odcinku zadania prowadzone są prace wykończeniowe. Roboty koncentrują się na drugim odcinku, gdzie wykonywane są podbudowy pod torowisko. Na ukończeniu są prace związane z ułożeniem sieci podziemnych. Wykonawca przystąpił także do prac przy pętli Pasanil. Ponadto przebudowywane są drogi dojazdowe i skrzyżowania do ul. Stryjewskiego, m.in. ul. Wrzosy, Skinby i Hoża.

LiniaTramwStogi 03 20 70

Aktualizacja, 26.02.2020 r.

Na terenie przebudowywanego torowiska główny front robót skupia się na pracach brukarskich. Na I odcinku, w okolicy budynku Elektromontażu i stacji transformatorowej, trwają prace związane z układaniem nawierzchni chodnika. Prace brukarskie prowadzone są również na II odcinku linii tramwajowej, w rejonie ul. Stryjewskiego, gdzie trwa układanie granitowej kostki kamiennej w torowisku. Natomiast w rejonie skrzyżowania ul. Skiby z ul. Zimną przebudowywana jest kanalizacja sanitarna. Dalej, na skrzyżowaniu ul. Hożej wykonywany jest wjazd. Na poszczególnych odcinkach torowisko przygotowywane jest do położenia podbudowy. Równolegle trwają prace przy budowie budynku socjalnego w rejonie pętli Pasanil,w którym wykonawca robót rozpoczął prace tynkarskie. Na ostatnim, III odcinku linii tramwajowej Stogi, układana jest kostka pomiędzy ścieżką rowerową a chodnikiem.

TramwajStogi 02 20 43

Aktualizacja, 5.02.2020 r.

W piątek wieczorem, 7 lutego planowane jest wprowadzenie zmian w tymczasowej organizacji ruchu na Stogach. O godzinie 23.30 zostanie otwarte połączenie ul. Siennej z ul. Wosia Budzysza. Jednocześnie zostanie zamknięty fragment ul. Stryjewskiego wraz ze skrzyżowaniem z ul. Skiby. Taka organizacja ruchu utrzyma się do końca maja.

Kierowcy, którzy będą jechali z okolic ul. Sucharskiego w kierunku Górek Zachodnich powinni kierować się ul. Sienną, która jest dwukierunkowa. Z kolei kierowcy jadący w kierunku plaży powinni poruszać się ul. Wosia Budzysza, która także jest dwukierunkowa. Ulica Zimna będzie drogą zamkniętą, bez możliwości wjazdu na ul. Stryjewskiego.

Aby dostać się z ul. Siennej w okolice ul. Stryjewskiego będzie można wybrać objazd ul. Kaczeńce (wyłącznie dla samochodów osobowych) bądź włączyć się z ul. Siennej w ul. Wosia Budzysza.

Ponadto od piątku, 7 lutego zamknięty będzie chodnik na wysokości Elektromontażu.

mapa stogi 1

 

 

Aktualizacja, 4.02.2020 r.

Obecnie prace koncentrują się na drugim odcinku inwestycji. Przystąpiono do prac związanych z przygotowaniem podłoża pod torowisko. Prowadzone są również roboty drogowe przy skrzyżowaniu ul.Siennej z Wosia Budzysza.

LiniaStogi 02 20 5

Aktualizacja 10.12.2019 r.

Na odcinku od ul. Sucharskiego do ul. Zimnej zaczął jeździć tramwaj. Trwają prace przy budowie przystanków oraz przejazdów dla samochodów. Zakończono większość robót przy budowie drogi oraz ścieżki rowerowej. Prace związane z wykonaniem całości odcinka I są nadal prowadzone. W pierwszym okresie nie będzie przystanków pośrednich. W miarę postępu inwestycji, będą uruchamiane kolejne przystanki. Równolegle trwają roboty wykończeniowe związane z przebudową układu drogowego, m.in. na ul. Wosia Budzysza i przy przepuście w pobliżu ul. Kaczeńce. Ponadto przebudowane zostanie również skrzyżowanie ul. Siennej z ul. Wosia Budzysza.

tram 19

Aktualizacja, 4.12.2019 r.

7 grudnia zostanie udostępniona pierwsza część wyremontowanej linii tramwajowej obejmująca odcinek od przystanku Sucharskiego do tymczasowego przystanku w okolicy ul. Zimnej, długości ok. 1300 m. Dotychczas na pierwszym odcinku inwestycji ułożono torowisko wraz ze słupami trakcyjnymi, wykonano instalacje podziemne, wybudowano większość układu drogowego wraz ze ścieżką rowerową.

- Nie wszystkie elementy przebudowy są gotowe, jednak aby usprawnić komunikację z centrum Gdańska, zdecydowano o uruchomieniu połączenia – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. -   Prace związane z wykonaniem całości odcinka I są nadal prowadzone. W pierwszym okresie nie będzie przystanków pośrednich. W miarę postępu inwestycji, będą uruchamiane kolejne przystanki – dodaje szef DRMG.

Równolegle trwają roboty wykończeniowe związane z przebudową układu drogowego, m.in. na ul. Wosia Budzysza i przy przepuście w pobliżu ul. Kaczeńce. Ponadto przebudowane zostanie również skrzyżowanie ul. Siennej z ul. Wosia Budzysza.

 

Wosia Budzysza

 

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

Od godzin porannych zmienią się rozkłady jazdy linii tramwajowych 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11 i 12. Oprócz wydłużenia linii 9 na Stogi, poprawią się też warunki podróży na trasie Łostowice Świętokrzyska – Chełm – Śródmieście. Skorygowano także godziny odjazdów w sobotę, skracając w ten sposób czas oczekiwania na przystankach, na trasie Łostowice – Chełm – Śródmieście – Wrzeszcz – Oliwa – Jelitkowo.

Koniec pierwszego etapu prac oznacza zmiany również dla komunikacji autobusowej. Zostanie zamknięty łącznik od ul. Wosia Budzysza do ul. Siennej – równoległy do Trasy Sucharskiego. Ulica Wosia Budzysza zostanie otwarta dwukierunkowo, na całej długości. Zmienią się trasy i rozkłady jazdy linii autobusowych 106, 111, 158, 258, N8 (zmiana rozkładów jazdy dla linii N8 w nocy z piątku na sobotę, tj. 06/07.12.2019 r.) i T8. Zostanie też skorygowany rozkład jazdy linii 138, natomiast linia T9 przestanie jeździć.

TRAMWAJE

 • Linia 3

- wykonywany będzie dodatkowy kurs, o godz. 13:45 od przystanku „Wyspiańskiego” do Brzeźna.

 • Linia 5

- w dni powszednie kursy realizowane o godz. 13:05 i 13:25 z pętli Zaspa zostaną opóźnione o 3 minuty, na godz.  13:08 i 13:28.

 • Linia 6

- w dni powszednie kursy realizowane o godz. 13:30 i 13:50 z przystanku „Strzyża PKM” do pętli „Łostowice Świętokrzyska” zostaną opóźnione o 3 minuty, na godz. 13:33 i 13:53, by zapewnić właściwą koordynację z innymi liniami,

- sobotni rozkład jazdy: 20 wybranych kursów, wykonywanych z pętli „Łostowice Świętokrzyska” będzie realizowanych o 2 min. później, by zapewnić lepszą koordynację z innymi liniami.

 • Linia 7

- wszystkie kursy wyjazdowe i zjazdowe na trasie Zajezdnia Wrzeszcz - pętla Łostowice Świętokrzyska - Zajezdnia Wrzeszcz, będą realizowane  przez al. Hallera, ul. Kliniczną i Jana z Kolna - w obu kierunkach.

 • Linia 8

- w dni powszednie wybrane kursy zjazdowe z Jelitkowa do zajezdni Nowy Port zostaną przyspieszone o 2-3 minuty, by zapewnić lepszą koordynację z innymi liniami. Wszystkie kursy wyjazdowe i zjazdowe na trasie Zajezdnia Wrzeszcz – Przeróbka - Zajezdnia Wrzeszcz, będą realizowane przez al. Hallera, ul. Kliniczną i Jana z Kolna - w obu kierunkach.

 • Linia 9

- trasa linii zostanie wydłużona do przystanku „Zimna”. By lepiej skoordynować linię 9 z innymi liniami, zostaną wprowadzone niewielkie przesunięcia godzin odjazdów. 

 • Linia 11

- zostanie uruchomiona para dodatkowych kursów – o godz. 6:39 z pętli „Strzyża PKM” oraz o godz. 7:26 z pętli „Łostowice Świętokrzyska”.

 • Linia 12

- w dni powszednie, dla zapewnienia lepszej koordynacji z innymi liniami, zostaną wprowadzone wynoszące od 1 do 2 minut przesunięcia godzin odjazdów z Migowa w godzinach popołudniowych.

AUTOBUSY

 • Linia 106

- w kierunku Westerplatte zmiana trasy: od przystanku „Głęboka” do przystanku „Budzysza” autobusy pojadą ulicami: Siennicką, Lenartowicza i Sucharskiego. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki „Przeróbka” 02 [1977], „Lenartowicza” 02 [1879] i „Sucharskiego” 04 [1692]. Trasa w kierunku przeciwnym nie ulegnie zmianie.

 • Linia 111

- w kierunku Górek Zachodnich zmiana trasy: od przystanku „Głęboka” do przystanku „Kaczeńce – Sienna” autobusy pojadą ulicami”: Siennicką, Bajki i Sienną. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki „Bajki” 01 [1043] i „Dickensa” 01 [1045].

- w kierunku Jana z Kolna i Dworca Głównego zmiana trasy: od przystanku „Tamka” do przystanku „Sucharskiego” autobusy pojadą ulicami: Stryjewskiego, Skiby i Budzysza. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki „Zimna” 03 [1049] przy ul. Stryjewskiego – przed skrzyżowaniem z ul. Zimną, tymczasowy „Lessowa” 91 [9126] przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

 • Linia 138

- jednominutowa korekta godzin odjazdów od przystanku „Elbląska” do Westerplatte. W kierunku przeciwnym – bez zmian.

 • Linie 158 i 258

- w kierunku Stogów zmiana trasy: od przystanku „Andruszkiewicza” do przystanku „Stogi Skiby” autobusy pojadą ulicami: Sucharskiego, Wosia Budzysza, Skiby i Niską. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy „Lessowa” 90 [9125] przy ul. Wosia Budzysza, za skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

- w kierunku Wrzeszcza zmiana trasy: od przystanku „Ugory” do przystanku „Budzysza” autobusy pojadą ulicami: Skiby, Wosia Budzysza i Sucharskiego. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy „Lessowa” 91 [9126] przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

 • Linia N8

- w kierunku Górek Zachodnich zmiana trasy: od przystanku „Głęboka” do przystanku „Kaczeńce – Sienna” autobusy pojadą ulicami: Siennicką, Bajki i Sienną. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki: „Bajki” 01 [1043] i „Dickensa” 01 [1045].

- w kierunku Dworca Głównego zmiana trasy: od przystanku „Tamka” do przystanku „Sucharskiego” autobusy pojadą ulicami: Stryjewskiego, Skiby i Budzysza. Na trasie objazdowej obowiązywać będą przystanki „Zimna” 03 [1049] przy ul. Stryjewskiego – przed skrzyżowaniem z ul. Zimną, tymczasowy „Lessowa” 91 [9126] przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

 • Linia T8

- w kierunku Stogów zmiana trasy: od przystanku „Sucharskiego” do przystanku „Stogi Skiby” autobusy pojadą ulicami: Wosia Budzysza, Skiby i Niską. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy „Lessowa” 90 [9125] przy ul. Wosia Budzysza, za skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

- w kierunku Przeróbki zmiana trasy: od przystanku „Ugory” do przystanku „Sucharskiego” autobusy pojadą ulicami: Skiby i Wosia Budzysza. Na trasie objazdowej obowiązywać będzie przystanek tymczasowy „Lessowa” 91 [9126] przy ul. Wosia Budzysza, przed skrzyżowaniem z ul. Stryjewskiego.

 • Linia T9

- likwidacja linii.

Aktualizacja 06.11.2019 r.

Prace na terenie przebudowy linii tramwajowej na Stogi koncentrują się obecnie na pierwszym etapie przebudowy tj. na odcinku  od ul. Wosia Budzysza do ul. Skiby. Roboty wchodzą tu w decydującą fazę i na torowisku można zobaczyć podbijarkę, dzięki której torowisko będzie równe. Obecność podbijarki na torowisku pokazuje, że budowa linii tramwajowej na tym odcinku zbliża się ku końcowi. Podbijarka wyrównuje płaszczyznę toru tramwajowego i jest to już ostatni etap prac torowych. W trakcie podbijania szyny wraz z podkładami są podnoszone, a na spód wysypywany jest tłuczeń. Ten zabieg sprawia, że tor po opuszczeniu znajduje się na odpowiedniej wysokości. Równolegle trwają  prace wykończeniowe układu drogowego, wykonywane są także przejazdy przez torowisko. Zgodnie z technologią prac torowych, wykonywanie określonych robót torowych uzależnione jest od spełnienia określonych wymagań  m.in. odpowiedniej temperatury. Reżim technologiczny budowy torowiska narzuca wykonywać niektóre roboty tylko w określonych warunkach atmosferycznych, gdy temperatura osiąga wymaganą wysokość. Jeśli utrzyma się pogoda, to zgodnie z zapewnieniami wykonawcy przejezdność linii tramwajowej na pierwszym odcinku, będzie możliwa na przełomie listopada i grudnia br

 

Aktualizacja 17.09.2019 r.

Na odcinku 1 powoli dobiega końca układanie torowiska. Kontynuowane są prace przy budowie sieci trakcyjnej. Realizowane są roboty przy budowie ścieżki rowerowej, została ułożona podbudowa. Na odcinku 2 wybudowano kolektor deszczowy. Wykonawca realizuje zadania przy budowie torowiska, drogi oraz ścieżki rowerowej. Na odcinku 3 prace przy torowisku są finalizowane. Trwa budowa budynku socjalnego dla pracowników ZTM. Są wykonywane prace przy oświetlaniu wzdłuż ścieżki rowerowej. Prace w dalszym ciągu koncentrują się stacji Pętla Plaża.

Stogi 09 19a 13 1 

Aktualizacja 19.08.2019 r.

Odcinek I - W związku z zaplanowanym na jesień uruchomieniem linii tramwajowej na odcinku od ul. Sucharskiego do ul. Zimnej zintensyfikowano  prace związane z przygotowaniem torowiska. Trwają roboty związane m.in. z budową oświetlenia, sieci trakcyjnej i ścieżki rowerowej.  Trwają prace przy budowie przepustu Kaczeńce.

Odcinek II -  Po usunięciu licznych kolizji trwają prace związane z budową kolektora burzowego (zaawansowanie ok. 90 %) i  uzbrojenia podziemnego, rozpoczęto korytowanie pod drogę i torowisko wzdłuż ul. Stryjewskiego. Trwają prace związane z budowa torowiska w ul. Nowotnej.

Odcinek III  - Obecnie prace koncentrują się na budowie peronów przy Pętli Plaża. Roboty przy budowie torowiska zaawansowane są w 90 %.

Aktualizacja 02.08.2019 r.

Zmiany w ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Sucharskiego, Wrzosy i Szpaki

Zmiany w ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Sucharskiego

Budzysza mapa

W nocy z 5 na 6 sierpnia 2019 roku planowane jest wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu przy skrzyżowaniu ulic Sucharskiego, Lenartowicza i Wosia Budzysza, na granicy gdańskich dzielnic Przeróbka i Stogi.

Dodatkowo w najbliższy wtorek, 6 sierpnia zostaną zamknięte odcinki ulicy Wrzosy i Szpaki.

Ruch samochodowy

Zamknięte zostaną przejazdy przez torowisko tramwajowe w ciągu ulic Lenartowicza i Wosia Budzysza na skrzyżowaniu z ulicą Sucharskiego. Ruch samochodowy zostanie poprowadzony tymczasowymi przejazdami przez torowisko w większym oddaleniu od skrzyżowania.

Zjeżdżając z ulicy Sucharskiego od strony mostu wantowego w kierunku Przeróbki konieczne będzie skręcenie w prawo w ulicę Wosia Budzysza, aby tymczasowym przejazdem dostać się na jej północną jezdnię.

Zjeżdżając z ulicy Sucharskiego od strony tunelu pod Martwą Wisłą w kierunku Stogów kierowcy będą musieli skręcić w prawo w kierunku ulicy Lenartowicza, a następnie nawrócić na tymczasowym przejeździe zlokalizowanym za obecnym przystankiem tramwajowym.

Nieczynne przystanki tramwajowe

Nieczynne będą przystanki tramwajowe „Sucharskiego” oraz „Lenartowicza” na dotychczasowej trasie linii nr 9. Obsługę tego rejonu zapewni zastępcza linia autobusowa T8.

Tymczasowa organizacja ruchu utrzyma się przez około dwa miesiące.

 • Zamknięcie odcinków ulic Wrzosy i Szpaki

wrzosy mapa

W związku z budową kanalizacji deszczowej 6 sierpnia ok. godz. 11.00 zamknięty zostanie odcinek ulicy Wrzosy od ulicy Stryjewskiego do skrzyżowania z ulicą Sokoła. Dojazd z ulicy Sokoła do ulicy Wrzosy będzie możliwy poprzez ulicę Rozłogi.

Zamknięty zostanie również ok. 40-metrowy odcinek ulicy Szpaki od skrzyżowania z ulicą Stryjewskiego.

Taka organizacja ruchu utrzyma się przez ok. 1,5 miesiąca.

Powyższe zmiany w organizacji ruchu są związane z kolejnym etapem przebudowy infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – Etap IVA. O kolejnych zmianach będziemy informować z wyprzedzeniem. Przepraszamy za utrudnienia i apelujemy o ostrożną jazdę!1

Aktualizacja 30.07.2019 r. 

Z uwagi na  występujące w trakcie realizacji nieprzewidziane zdarzenia i kolizje z infrastrukturą podziemną, termin zakończenia przebudowy zostanie przedłużony. Przejezdność torowiska na odcinku od al. Sucharskiego do ul. Zimnej planowana jest na 15 października 2019 r. Tramwajem na plażę  pojedziemy natomiast w połowie 2020 roku, a do czasu zakończenia przebudowy torowiska, dojazd nad morze zapewniony będzie autobusową komunikacją zastępczą.

Przebudowa linii tramwajowej to kilka inwestycji w jednej

Realizacja przebudowy linii tramwajowej podzielona jest na trzy odcinki. Pierwszy, obejmuje ul. Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby. Drugi odcinek dotyczy ul. Stryjewskiego od skrzyżowania z ul. Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli ”Pasanil". Ostatni odcinek obejmuje ul. Nowotną od ul. Kruczej do pętli "Stogi Plaża". Łącznie na Stogach przebudowanych jest ok. 3,7 km  torów tramwajowych i  ok. 2,5 km dróg.

Skala przebudowy linii tramwajowej jest znaczna. Oprócz modernizacji infrastruktury tramwajowej czyli torowiska, sieci trakcyjnej i przystanków, przebudowany jest także istniejący układ drogowy wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi. Dodatkowo w ramach prowadzonych robót wykonywana jest kompleksowa przebudowa infrastruktury podziemnej znajdującej się pod głównymi arteriami dzielnicy. Prowadzone są prace związane m.in. z przebudową  sieci gazowej, ciepłowniczej, wodociągowo - kanalizacyjnej, odwodnienia oraz sieci teletechnicznych, energetycznych, czy oświetlenia, a także budowa przepustu na kanale Kaczeńce.

Trudności z przebudową infrastruktury podziemnej 

To właśnie prace związane z przebudową infrastruktury podziemnej powodują najwięcej utrudnień w realizacji robót. W trakcie prac napotykamy na wiele niezinwentaryzowanych sieci uzbrojenia, których przebudowa wymaga pozyskania dodatkowych uzgodnień, co z kolei wstrzymuje realizację robót i niekorzystnie wpływa na harmonogram prac. Często też zdarza się, że stan odkrytej infrastruktury podziemnej jest bardzo zły i wymaga wykonania dodatkowych, nieprzewidzianych w projekcie prac - tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz – Dyrektor Naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Przedłużenie terminu zakończenia inwestycji

W trakcie realizacji robót wystąpił szereg nieprzewidzianych zdarzeń, które nakładając się na siebie bezpośrednio wpływają na konieczność przesunięcia terminu zakończenia tej ważnej dla miasta inwestycji. Praktycznie na całym obszarze przebudowy, występują kolizje z uzbrojeniem podziemnym, nieujawnionym w dokumentacji projektowej, czy na mapach i podkładach geodezyjnych. W trakcie prowadzenia robót ziemnych napotykamy również na niewybuchy z okresu II wojny światowej. Wszystkie stwierdzone i udokumentowane przypadki miały miejsce w ciągu ul. Stryjewskiego, podczas robót ziemnych pod kanalizację deszczową, ale również i przy przebudowie gazociągu i odwiertach pod  fundamenty słupów trakcyjnych.

Dodatkowo, zgodnie z technologią prac torowych, wykonywanie określonych robót torowych uzależnione jest od spełnienia określonych wymagań  m.in. odpowiedniej temperatury. Reżim technologiczny budowy torowiska narzuca wykonywać niektóre roboty tylko w określonych warunkach atmosferycznych, gdy temperatura osiąga wymaganą wysokość tj. w okresie wiosenno – letnim. Dlatego też, nowy termin zakończenia przebudowy torowiska uwzględnia niezbędny czas potrzebny dla wykonania robót torowych i drogowych z uwzględnieniem okresu zimowego.

Zaangażowanie prac

Obecnie na terenie inwestycji pracuje ok. 120 pracowników. Zaawansowanie robót na poszczególnych odcinkach inwestycji jest zróżnicowane. Na pierwszym odcinku ul. Wosia Budzysza do wysokości ul. Skiby, prowadzone są roboty drogowe polegające na wykonaniu poszczególnych warstw bitumicznych jezdni oraz torowiska. Wykonawca przystąpił tu do układania podkładów i szyn. Prowadzone są również prace przy budowie przepustu Kaczeńce.

W ul. Stryjewskiego trwają prace przy kolektorze deszczowym. Wykonano koryto pod torowisko przy ul. Pawiej. Od ul. Rozłogi do ul. Kruczej układana jest mata antywibracyjna. W połowie sierpnia wykonawca robót planuje zakończyć prace związane z przebudową infrastruktury podziemnej i rozpocząć roboty drogowe na tym odcinku. Równolegle trwa budowa budynku socjalnego Pętla "Pasanil".

W ul. Nowotnej trwają natomiast prace polegające na regulacji osi torów, prowadzone są prace spawalnicze, równolegle ścieżka rowerowa przygotowywana jest do ułożenia ostatniej warstwy nawierzchni. Trwa budowa budynku socjalnego.

Kamienie milowe inwestycji

Aby zminimalizować utrudnienia związane z brakiem połączenia tramwajowego dzielnicy Stogi z centrum Gdańska, planowane jest sukcesywne udostępnianie poszczególnych odcinków linii tramwajowej.  W połowie października tramwajem dojedziemy do przystanku przy ul. Zimnej. Natomiast dojazd do przystanku Stogi Plaża udostępniony zostanie w połowie 2020 roku, przed sezonem wakacyjnym. Do czasu uruchomienia tramwaju, zapewniona będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

Aktualizacja 18.07.2019 r.

W związku z pracami wykonywanymi w ciągu ul. Stryjewskiego w trakcie wykonywania robót ziemnych uszkodzony został hydrant wodociągu przy bloku mieszkalnym Skiby 1.  Wykonawca informuje, iż zostanie zapewniona woda pitna z beczkowozów z Saur Neptun Gdańsk. Termin zakończenia naprawy przewidywany jest na godzinę 20:00.Za utrudnienia przepraszamy. 

Aktualizacja 04.07.2019 r.

Odcinek 1 - ( ul. Wosia Budzysza do ul. Skiby ): Na 900-metrowym odcinku wykonywane są podbudowy jezdni.  Trwają prace przy budowie przepustu Kaczeńce i budowie torów tramwajowych.

Odcinek 2 - ( ul. Stryjewskiego ): Trwają prace przy kolektorze deszczowym. Wykorytowano torowisko przy ul. Pawiej. Od ul. Rozłogi do ul. Kruczej układana jest mata antywibracyjna.

Odcinek 3 - ( ul. Nowotna ):  Kontynuowane są prace przy budowie ścieżki rowerowej wraz z  przygotowaniem do ułożenia warstwy bitumiczej. Regulowane są osie torów  i prowadzone są prace spawalnicze i ustawianie krawężników. Kontynuowana jest budowa budynku socjalnego.

 

LiniaTramwStogi 6

Aktualizacja 09.05.2019 r.

Przy ul. Nowotnej kontynuowane są prace przy budowie odwodnienia drogi.  W obrębie ul. Stryjewskiego powstaje kolektor deszczowy (burzowy) składający się w połowie z kanałów żelbetowych (150m), a druga połowa z rury typu GPR zatopionych w betonie. Układane są dwa odcinki rur ciepłowniczych w ul. Stryjewskiego. Trwa przebudowa głównej magistrali wodociągowej na odcinku od ul. Sucharskiego do ul. Pawiej. Powstaje przepust Kaczeńce wraz z drogą do Gdańskich Wód. Przy pętlach Pasanil oraz Stogi Plaża budowane są pomieszczenia socjalne dla pracowników ZTM.

 

Tramwaj stogi 05 19 1

Aktualizacja 08.04.2019 r.

Kontynuowane są prace przy układaniu kolejnych etapów tłucznia oraz szyn na ul. Nowotnej. Trwają prace polegające na budowie słupów trakcyjnych. Przy ul. Stryjewskiego trwają prace kanalizacyjne oraz korytowanie pod nowe torowisko.

Stogi 04 19 10

Aktualizacja 27.03.2019 r.

W sobotę i niedzielę, 30 i 31.03.2019 r. montowany będzie tymczasowy rozjazd przy przystanku tramwajowym „Sucharskiego”. Od soboty tramwajem dojedziemy jedynie do przystanku „Przeróbka”. Zmiany utrzymają się do końca realizacji inwestycji.

Co konkretnie się zmieni, czego mogą spodziewać się pasażerowie?

TRAMWAJE

 

 • W sobotę i niedzielę, 30 i 31.03.2019 r., kursy linii 9 skrócone będą do pętli Przeróbka,
 • tramwaje linii 9 od poniedziałku, 01.04.2019 r., będą dojeżdżać tylko do przystanku Sucharskiego,
 • nie zmienia się trasa linii 8 – tramwaje będą dojeżdżać, tak jak dotychczas, do pętli Przeróbka.

AUTOBUSY

 

 • Ze względu na brak możliwości obsługi Stogów przez komunikację tramwajową na tym etapie remontu, autobusowa linia zastępcza T8 będzie funkcjonować ze zwiększoną częstotliwością w godzinach szczytu: średnio co 7,5 minuty,
 • wybrane kursy linii autobusowych T8 i 111 będą obsługiwane autobusami przegubowymi,
 • najbardziej dogodnym miejscem przesiadki tramwaj/autobus nadal pozostanie pętla Przeróbka,
 • na linii autobusowej 158 z Wrzeszcza na Stogi wykonywany będzie dodatkowy kurs w  godzinach wieczornych, w soboty, niedziele i święta, co oznacza, że w godz. ok. 19:30 – ok. 21:30 wzrośnie częstotliwość kursowania: z 60 do 40 min.

 

Aktualizacja 11.03.2019 r.

Główne zadania realizowane przez wykonawcę to budowa kanalizacji deszczowej przy ul. Stryjewskiego. Przygotowano wykop pod budowę budynku socjalnego przy pętli Pasanil. Na wysokości pętla Plaża trwa betonowanie fundamentów pod słupy trakcyjne. Układane są tory pod rozjazdnice.

Stogi 03 19 17

Aktualizacja 12.02.2019 r.

Wykonawca realizuje plan budowy wodociągu przy ul. Pawiej, Stryjewskiego oraz Nowotnej. Trwają prace trakcyjne polegające na demontażu fundamentów trzech słupów trakcyjnych, wykonaniu studni pod fundamenty oraz budowie kanału deszczowego prefabrykowanego. Realizowane są prace związane z oświetleniem pętli Stogi. Wykonano warstwę tłucznia na odcinku kilkuset metrów oraz rozpoczęto układanie podkładów betonowych wraz z szynami na odcinku ul. Nowotnej. W dalszym ciągu odbywają się cięcia korekcyjne drzew.

Stogi 02 19 12

Aktualizacja 01.02.2019 r.

Na terenie budowy wykonano fundamenty pod słupy trakcyjne. Wykonano prace związane z przełączeniem średniego napięcia na skrzyżowaniu ul. Budzysza, Stryjewskiego i Ugory. Trwają prace korytujące torowisko. Prowadzone są roboty sanitarne (gazociąg) oraz budowa kanalizacji deszczowej. Wykonano także  wykopy pod studnie.

Stogi tramw 01 19 10

Aktualizacja 15.01.2019 r.

ODCINEK III – STOGI CENTRUM - PLAŻA

Wykonano fundamenty pod słupy trakcyjne – technologia wykonania – kręgi betonowe osadzane metodą studniarską, później wewnątrz nastąpi osadzane zbrojenia i „szklanka” do osadzenia słupa, następnie zostaną zalewane betonem.

Rozpoczęto prace przy torowisku – Studnie drenażu torowiska oraz warstwy „podtorza”: geowłóknina. Rozpoczęto sypanie klińca (kruszywo mineralne 4/31,5mm). Wykonano kręgi betonowe pod fundamenty słupów trakcyjnych.

ODCINEK II – STOGI CENTRUM

Trwa demontaż drogi, torowiska oraz rozpoczęto prace przy usuwaniu kolizji sanitarnych.

ODCINEK I – Trasa Sucharskiego-STOGI CENTRUM

Wykorytowano ulicę Budzysza oraz częściowo wykonanano kanalizację deszczową (studnie).

Na filmie widać także plac składowy na nowe materiały – tory i podkłady torowe oraz na materiały z rozbiórek przed segregacją i wywiezieniem na składowisko, wykorytowaną ulicę Budzysza wraz z przegłębieniami pod przepusty kanalizacji deszczowej, rów wzdłuż działek, (który odprowadzi wodę do kanału Kaczeńce)

 

Aktualizacja, 13.12.2018 r.

W sobotę 15 grudnia zostanie wprowadzona zmiana w obowiązującej organizacji ruchu na ul. Niskiej. Tego dnia od godziny 7 rano na ul. Niskiej zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Objazd w kierunku przeciwnym zorganizowany zostanie ulicami Wrzosy/Zalesie/Skiby. Jest to efekt zgłaszanych przez mieszkańców propozycji usprawnienia komunikacji.

Za utrudnienia przepraszamy i apelujemy o ostrożną jazdę!

 

Aktualizacja 21.11.2018 r.

Od piątku, 23 listopada w związku z planowanym wprowadzeniem kolejnego etapu prac przy przebudowie infrastruktury tramwajowej na Stogi, planowane jest zamknięcie torów tramwajowych. Dodatkowo od poniedziałku 26 listopada zamknięta zostanie ul. Stryjewskiego. Na odcinku od ul. Stryjewskiego do przystanku Stogi Plaża obowiązywała będzie komunikacja zastępcza.

 • ZMIANY W FUNKCJONOWANIU KOMUNIKACJI

Piątek 23.11, godz. 18  

Od piątku 23 listopada,  od godziny 18  do NIEDZIELI 25 LISTOPADA WŁĄCZNIE tramwaje będą kursowały wyłącznie do pętli na Przeróbce. Na trasie od Przeróbki do pętli Stogi Plaża kursowały będą autobusy komunikacji zastępczej T8, których trasa biec będzie ul. Sienną, Stryjewskiego i Nowotną.

Wydłużona trasa linii T8: Przeróbka (przystanek końcowy tramwajowy) – Lenartowicza – Sienna – Stryjewskiego – Nowotna – Stogi Plaża – Nowotna – Stryjewskiego – Sienna – Lenartowicza – Przeróbka (przystanek początkowy tramwajowy).


Tramwaje linii 8 i 9 od poniedziałku 26.11 od pierwszych kursów porannych

Od poniedziałku, 26 listopada tramwaje LINII 9 będą kończyły kurs w pobliżu skrzyżowania ulic Stryjewskiego i Skiby. Tam zostanie umiejscowiony tymczasowy przystanek tramwajowy. W tym miejscu  pasażerowie będą przesiadali się do autobusów komunikacji zastępczej, które będą kursowały AŻ DO PĘTLI Stogi Plaża.


8: Jelitkowo – Zaspa – Jana z Kolna – Dworzec Główny – pętla Przeróbka.

9: Strzyża PKM – Wrzeszcz – Dworzec Główny – Przeróbka – Stogi przystanek „Zimna” (linia obsługiwana wyłącznie taborem dwukierunkowym).


Od przystanku Lessowa do przystanku Zimna ruch tramwajowy będzie odbywał się tylko po jednym torze.

 

Zmiana tras autobusów linii T8, 111, 158, 258 i N8 – od poniedziałku 26 listopada od godz. 9:

T8: Przeróbka (przystanek końcowy tramwajowy) – Lenartowicza – Sienna – Skiby  – Niska – Rozłogi -Nowotna – Stogi Plaża – Nowotna – Krucza – Sokola – Niska – Skiby - Sienna – Lenartowicza – Przeróbka (przystanek początkowy tramwajowy).

158 i 258: Wrzeszcz PKP - ... – Sienna – Skiby  – Niska – Rozłogi -Nowotna – Stogi Plaża – Nowotna – Krucza – Sokoła – Niska – Skiby - Sienna – ... – Wrzeszcz PKP; na ul. Niskiej i Rozłogach/Kruczej zostaną zlokalizowane dodatkowe przystanki.

111 i N8: Centrum - ... – Siennicka – Lenartowicza – Sienna –Falck-Polonusa – Tamka – Kłosowa – Sówki - ... – Górki Zachodnie; na ul. F-Polonusa i Tamka zostaną zlokalizowane dodatkowe przystanki. Uwaga! Na okres remontu torowiska autobusy linii 111 zostaną wycofane z ul. Bajki o zostaną skierowane przez ul. Lenartowicza – jak linia N8.


 

 • OBJAZDY DLA KIEROWCÓW

Od poniedziałku 26.11, godz. 9

W poniedziałek, 26 listopada planowane jest zamknięcie  jezdni ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ulicą Skiby. Nieprzejezdna będzie także ul. Nowotna, od ul. Stryjewskiego do ul. Kruczej.

Objazd w kierunku plaży wyznaczono ulicą Skiby, Niską, Rozłogi, Sokola i Kruczą.

W kierunku Górek Zachodnich kierowcy poruszać się będą ul. Falck Polonusa, Tamka i Kłosową.

Trasa będzie zamknięta co najmniej do końca lata 2019 roku. W tym czasie odbywać się będą prace związane ze zmianą nawierzchni drogi, przebudową  sieci gazowej, ciepłowniczej i kanału burzowego. Roboty odbywać się będą w rozproszonych punktach. Równocześnie trwać będzie instalacja nowych sieci teletechnicznych, oświetlenia i trakcji.

Apelujemy o ostrożną jazdę!

Stryjewskiego objazd 4 poprawki

 

Aktualizacja 09.11.2018 r.

Budzysza XI 1

Aktualizacja  27.09.2018 r.

Aktualnie na terenie inwestycji prowadzony jest demontaż słupów trakcyjnych i torowiska na wydzielonym odcinku ul. Nowotnej. W pierwszym odcinku na ul. Wosia Budzysza została zdemontowana ulica i wykonawca przystępuje do prac sanitarnych.

WosiaB IX 3 1

 

Aktualizacja  06.09.2018 r.

Od soboty (8 września) rozpoczyna się kolejny etap remontu torów tramwajowych na Stogach. W najbliższą sobotę rusza przebudowa torowiska na odcinku od ul. Kruczej do pętli tramwajowej Stogi Plaża. Oznacza to, że od pętli „Pasanil” do plaży na Stogach kursować będzie komunikacja zastępcza. Nie będzie utrudnień w ruchu samochodowym. Przebudowane zostanie torowisko wraz z pętlą tramwajową, a także ścieżka rowerowa.

Prace rozpoczną się na odcinku od ul. Kruczej do pętli tramwajowej Stogi Plaża.

W związku z prowadzonymi pracami tramwaje dojeżdżać będą do skrzyżowania ul. Nowotnej z Kruczą.
Dalej na odcinku ul. Nowotnej do pętli Stogi Plaża kursować będzie komunikacja zastępcza. Prowadzone prace nie będą powodowały utrudnień w ruchu samochodowym. Z uwagi na prowadzone prace zamknięta będzie również ścieżka rowerowa po lewej stronie linii tramwajowej w kierunku plaży. Piesi korzystać będą z chodnika wzdłuż ul. Nowotnej (prawa strona w kierunku plaży).

Przypomnijmy, że modernizacja torów na Stogach rozpoczęła się na początku lipca. W związku z tym, w dalszym ciągu prowadzone będą prace na ul. Budzysza – Stryjewskiego, na odcinku od ul. Kruczej do Trasy Sucharskiego.

pre1

 

 

pre2

Jak będzie funkcjonować komunikacja miejska od soboty 8 września?

Linie tramwajowe nr 3 i 8: trasy wszystkich kursów zostaną skrócone do pętli Stogi Pasanil wg nowych rozkładów jazdy.

Między Stogami Pasanilem a Stogami Plażą będą kursować autobusy linii 158 (258), których trasa z dotychczasowej pętli Stogi Zimna zostanie wydłużona aż do plaży.  Dodatkowo, w godzinach mniejszej częstotliwości funkcjonowania linii 158 (258), zostanie uruchomiona linia zastępcza T8 na trasie: Stogi Zimna – Stryjewskiego – Nowotna – Stogi Plaża.

Uwaga: przystanek „Zimna” [1052], wspólny z tramwajowym, będzie miejscem przesiadek z tramwajów na autobusy linii T8.  Celem umożliwienia łatwego i komfortowego dojazdu, autobusy będą czekać na dojeżdżające do przystanku tramwaje do 3 minut – to maksymalne dozwolone opóźnienie odjazdu z przystanku „Zimna”.

Bilet jednoprzejazdowy

Zgodnie z uchwałą Rady Gdańska w sprawie ustalenia zasad taryfowych, w przypadku wprowadzenia zastępczej komunikacji, bilet na jeden przejazd zachowuje ważność w innym, najbliższym pojeździe zmierzającym w kierunku przystanku końcowego po stałej linii. Zasada ta dotyczy wszystkich przypadków, gdy organizowana jest komunikacja zastępcza lub występuje awaria pojazdu. Na przykład, pasażer, który skasował bilet na jeden przejazd w tramwaju linii 3, może kontynuować podróż na tym samym bilecie autobusami linii 158 (258) lub T8 do pętli Stogi Plaża.

Przypominamy Modernizacja torów na Stogach rozpoczęła się na początku lipca. Obecnie prace prowadzone są na ul. Budzysza – Stryjewskiego na odcinku od ul. Kruczej do Trasy Sucharskiego.

 

Aktualizacja 5.09.2018 r.

 

SPOTKANIE INFORMACYJNE

Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące modernizacji linii tramwajowej na Stogach, które odbędzie się już w najbliższy czwartek (6.09.2018 r.) o godz. 17:00 w SP nr 11 przy ul. Stryjewskiego 28.

Jestem z Gdanska Stogi 9

Zdjęcia ze spotkania informacyjnego w dniu 06-09-18

Wosia Sp 3

 

 

W ramach zadania został wykonany demontaż układu drogowego ul. Wosia Budzysza. Prowadzone są przygotowania do prac sanitarnych oraz do demontażu trakcji i torowiska.

 

DSC04300

 

 


Aktualizacja z dnia 3.08.2018 r.

Uwaga kierowcy! Zmiany w organizacji ruchu!

Na ul. Budzysza we wtorek, 24 lipca rozpoczął się pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach. Zaczynamy od remontu jezdni oraz ścieżki rowerowej przy ul. Wosia Budzysza. W związku z tym kierowcy będą poruszać się ulicą Sienną. Ruch tramwajowy przebiega bez zmian aż do września. Torowisko zostanie zamknięte po sezonie wakacyjnym.
Pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach rozpoczynamy od prac rozbiórkowych na odcinku ul. Wosia Budzysza: od zjazdu na wysokości ul. Siennej do ul. Stryjewskiego.


Aktualizacja z dnia 1.08.2018 r.

W związku z realizowaną inwestycją, wprowadzona została zamienna organizacja ruchu. Aktualnie na terenie budowy trwają prace związane z frezowaniem nawierzchni. W najbliższych dniach wykonawca przystąpi również do robót ziemnych.
Aktualizacja z dnia 18.07.2018 r.

Uwaga kierowco, rusza przebudowa linii tramwajowej na Stogach, zaczynamy od ul. Budzysza

We wtorek, 24 lipca rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach. Zaczynamy od remontu jezdni oraz ścieżki rowerowej przy ul. Wosia Budzysza. W związku z tym kierowcy będą musieli wybrać ulicą Sienną. Ruch tramwajowy będzie przebiegał bez zmian aż do września. Torowisko zostanie zamknięte po sezonie wakacyjnym.

Pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach rozpoczniemy od prac rozbiórkowych na odcinku ul. Wosia Budzysza: od zjazdu na wysokości ul. Siennej do ul. Stryjewskiego.Ruch samochodowy
Na czas prac ulica Budzysza zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego. Kierowcom zalecamy objazd przez ul. Sienną, która na czas prowadzenia robót będzie ulicą dwukierunkową.


Ruch tramwajowy
Tramwaje będą kursować bez zmian do września br. Roboty torowe rozpoczniemy po sezonie wakacyjnym.


Ruch pieszy
Ruch pieszy w obrębie prac odbywał się będzie po wyznaczonych tymczasowych chodnikach.


Taka organizacja będzie obowiązywać przez najbliższe miesiące. O kolejnych zmianach w organizacji ruchu będziemy informować z wyprzedzeniem.

Aktualizacja, 8.06.2018 r.

Umowa na remont torów tramwajowych na Stogach podpisana!


W piątek, 8 czerwca podpisano umowę na jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Gdańsku - przebudowę infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej. Przetarg wygrało konsorcjum firm: Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o., Aldesa Construcciones SA i COALVI S.A. Wykonawca wyremontuje torowisko tramwajowe na Stogach do końca maja 2019 roku. Pierwsze roboty powinny rozpocząć się w ciągu najbliższych trzech tygodni.
Inwestycja podzielona jest na trzy odcinki. Pierwszy z nich obejmuje prace na ul. Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby. Drugi odcinek dotyczy ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ul. Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli „Pasanil”. Ostatni fragment będzie realizowany ul. Nowotną, od ul. Kruczej do pętli „Stogi Plaża”.

Realizacja przewiduje nie tylko modernizację torów tramwajowych i sieci trakcyjnej. Aby mieszkańcom korzystającym z komunikacji miejskiej było wygodniej, wykonawca przebuduje także przystanki tramwajowe. Będą one włączone do monitoringu wizyjnego Sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej. W ramach zadania zaplanowano również przebudowę układu drogowego wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, ścieżką rowerową i chodnikami. Wykonawca zmodernizuje także sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

- Czas, w którym rozpoczynamy tę inwestycję, to czas tuż przed wakacjami. Na pewno czekają nas duże emocje i utrudnienia, ale z tym się liczyliśmy. Inaczej nie da się tego zrobić - ta inwestycja ma po prostu duży zakres. Być może jeszcze w czerwcu ruszymy z pewnymi pracami. Będziemy się też przygotowywać do zasadniczej zmiany, czyli zastąpienia tramwaju autobusami – zapowiada Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Aktualizacja 30.03.2018 r.

W piątek, 30 marca komisja przetargowa ogłosiła informację o wyborze wykonawcy, który zrealizuje przebudowę infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest firma Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. Z uwagi na wartość inwestycji, po uprawomocnieniu wyboru wykonawcy, dokumenty przetargowe przekazane zostaną do kontroli Urzędu Zamówień Publicznych. Umowa na realizację robot podpisana zostanie dopiero po zakończeniu kontroli.


Aktualizacja 19.02.2018 r.
7 lutego poznaliśmy wykonawców ubiegających się o realizację robót w przetargu na przebudowę infrastruktury tramwajowej na gdańskich Stogach. W terminie złożono osiem ofert.

1. ZUE S.A. – 138 813 504, 84 zł
2. BUDIMEX S.A. – 152 246 293, 45 zł
3. Konsorcjum firm: MTM S.A. i RAJBUD Sp. z o.o. – 116 724 121, 05 zł
4. Konsorcjum firm: BALZOLA POLSKA Sp. z o.o. i Construcciones y Promociones BALZOLA S.A. – 125 438 674, 97 zł
5. STRABAG Sp.z.o.o. – 115 501 490, 56 zł
6. Konsorcjum firm: COLAS RAIL Polska Sp.z.o.o i COLAS RAIL S.A.S – 122 774 711, 15 zł
7. Konsorcjum firm: Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o., Aldesa Construcciones SA i COALVI S.A. – 110 651 108, 18 zł
8. Konsorcjum firm: TOR-KAR-SSON Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa i WPRD GRAVEL Sp.z.o.o – 119 991 101, 91 zł

Komisja przetargowa sprawdza oferty pod względem formalno-prawnym. Po wyborze najkorzystniejszej, dokumenty przetargowe przesłane zostaną do kontroli Urzędu Zamówień Publicznych.

Aktualizacja 5.02.2018 r.

Z uwagi na pojawiające się pytania do przetargu, otwarcie ofert w postępowaniu przełożono na 7 lutego.

Aktualizacja 16.01.2018 r.

Planowane na 16 stycznia otwarcie ofert zostało przełożone na środę 31 stycznia.

Aktualizacja 1.12.2017 r.

29 listopada 2017 r. ogłoszony został przetarg na realizację zadania związanego z przebudową infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku, realizowaną w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IVa